2015 Yılının En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bu yazımızda 2015 yılının en iyi bilim kurgu filmlerini listelemeye çalışacağız. Listemiz sadece 2015 yılında çıkan bilim kurgu filmleri için geçerli olup. Sürekli olarak güncellenecektir. Beğendiğiniz herhangi bir bilim kurgu filmini önermeniz halinde listemize dahil edilecektir. Bilim kurgu konusu biraz geniş bir kavram olduğu için bazı filmler bilim kurgu kategorisinde değerlendirilmiştir.

1- The Martian | Marslı | IMDB 8.2

the-martian

Marslı: Ridley Scott tarafından yönetilen 2015 yapımı bilim kurgu türündeki ABD filmi. Drew Goddard tarafından yazılan senaryo, Andy Weir tarafından 2011’de yazılan aynı adlı romandan uyarlandı.

Konusu: 2035 yılında Ares III mürettebatı Mars yüzeyine sefer düzenlemektedir. Çıkan şiddetli toz fırtınası astronotları görevi iptal etmeye ve geri dönmeye zorlar. Tahliye sırasında astronot Mark Watney fırtına esnasında kaybolur, öldüğünü düşünen ekip arkadaşları onu bırakıp Dünya’ya dönerler. Fırtına dağılırken Watney düşük oksijen uyarı sesiyle uyanır. Yabancı bir gezegende tek başına kalan Mark, elindeki yiyecek ve malzemelerle hayatta kalma savaşı verirken Dünya’ya yaşadığına dair sinyal göndermeye çalışır.

Gösterime Giriş Tarihi: 2 Ekim 2015 (Türkiye)
Yönetmen: Ridley Scott
Süre: 2 saat 22 dakika
Oyuncular: Jessica Chastain, Kristen Wiig, Matt Damon

2- Ex Machina | IMDB 7.7

ex_machina

Ex Machina: Yönetmenliğini ve senaristliğini Alex Garland’ın üstlendiği bilimkurgu filminin başrollerinde Oscar Isaac, Domhnall Gleeson ve Alicia Vikander yer alıyor. Yılın en merakla beklenen filmlerinden Ex Machina, “insanlık sonrası fütüristik şok filmi” ve “vizyoner bir bilimkurgu” olarak şimdiden kült filmler arasına girdi.

Konusu: Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.

Gösterime Giriş Tarihi: 21 Ocak 2015 (Güney Kore)
Yönetmen: Alex Garland
Süre: 1 saat 48 dakika
Oyuncular: Alicia Vikander, Domhnall Gleeson,Oscar Isaac

3- Chappie | IMDB 6.9

chappie

Chappie: 2015 Yılı Amerikan yapımı bilim kurgu türündeki filmdir. Benzer türde filmleriyle tanınan Neill Blomkamp tarafından yönetilmiştir. Hikayesini Blomkamp’ın kısa filmi Tetra Vaal’tan alan filmin oyuncu kadrosundaSharlto Copley, Dev Patel, Jose Pablo Cantillo, Sigourney Weaver, Hugh Jackman, Watkin Tudor Jones ve Yolandi Visser (Die Antwoord) yer almaktadır. Galası 4 Mart 2015’te New York’ta yapılan film, Türkiye’de 6 Mart’ta gösterime girmiştir.

Konusu: Yakın gelecekte suç, baskıcı mekanize polis gücü tarafından sindirilmeye başlanmıştır. Heyhat insanlar kısa bir süre sonra ciddi bir direniş başlatacak ve bir polis droidi olan Chappie’yi yakalayıp, yeniden programlayacaklardır. Bir zamanların katı ve duygusuz robotu Chappie yeni programıyla düşünmeye ve insanlar gibi hissetmeye başlarken, varlığının düzeni tehdit ettiği öğrenilecektir.

Gösterime Giriş Tarihi : 4 Mart 2015 (Belçika)
Yönetmen: Neill Blomkamp
Süre: 2 saat
Oyuncular: Sharlto Copley(Chappie), Dev Patel, Watkin Tudor Jones, Yolandi Visser, Jose Pablo Cantillo, Sigourney Weaver, Hugh Jackman, Brandon Auret

4- Insurgent | Kuralsız | IMDB 6.3

insurgent

Insurgent: 2015 Amerikan bilim kurgu macera filmi, yönetmen Robert Schwentke ve Veronica Roth’un aynı adlı eserinden uyarlanmıştır, Uyumsuz üçlemesinin ikinci kitabıdır. Yapımcı Lucy Fisher, Pouya Shabazian veDouglas Wick, senarist Brian Duffield, Akiva Goldsman ve Mark Bomback. [4][5] Robert Schwentke yönetmenliği, filmin aynı zamanda uygulayıcı yapımcısı Neil Burger’dan devraldı. İlk filmdeki oyuncu kadrosuyla geri dönen ekip, sonraki filmde yardımcı karakterler olarak Octavia Spencer, Naomi Watts, Suki Waterhouse, Rosa Salazar, Daniel Dae Kim, Jonny Weston, Emjay Anthony, ve Keiynan Lonsdale ile görüldü.

Konusu: Filmin konusu, öncekinden üç gün sonrasını alır ve Tris Prior’u izlemeye devam eder; Tris ve Dört, Jeanine ve Bilge’lerin geri kalanının yaptığı darbeden kaçmaya çalışırlar. Post-apokaliptik Chicago’da gruplaşma sistemi parçalanmıştır ve herkes güç için umutsuzluğa düşmüştür – ve de cevaplar için. Filmin çekimleri 27 Mayıs 2014’te Atlanta Georgia’da başlamıştır ve 6 Eylül 2014’te resmi duyuru yapılmıştır.

5- Terminator Genisys | IMDB 6.7

Terminatör-Genisys-5

Terminatör Genisys: ,Alan Taylor’ın yönettiği, Laeta Kalogridis ve Patrick Lussier tarafından senaryosunun yazıldığı 2015 Amerikan bilim kurgu aksiyon filmi. Terminator serisinin beşinci filmidir.

Konusu: Yıl 2029. İnsanların direniş önderi John Connor, makineler imparatorluğu Skynet’in ölümcül gücüne karşı savaşmaktadır. Joh Connor, sadık dostu Çavuş Kyle Reese’i 1983 yılına geri gönderir ve katil bir robot tarafından takip edilmekte olan annesi Sarah Connor’ı kurtarması için görevlendirir. Bu sayede insan ırkının geleceğini korumuş olacaktır. Ne var ki Kyle Reese 1980’lerin Los Angeles’ına vardığında karşılaştığı şey bildiği anlamda bir geçmiş değildir. Olayların beklenmedik bir şekilde yön değiştirmesi, zaman çizgisinde kırılmaların yaşanmasına neden olur. Reese bu yabancı geçmişte beklenmedik müttefikleriyle, yeni düşmanlarına karşı geleceği yeniden başlatmak gibi zorlu bir görevi yürütecektir

Gösterime Giriş Tarihi: 25 Haziran 2015 (Singapur)
Yönetmen: Alan Taylor
Süre: 2 saat 6 dk.
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Jason Clarke, Emilia Clarke

6- Jurassic World | IMDB 7.1

Jurassic-World

Jurassic World: Colin Trevorrow tarafından yönetilen 2015 yapımı ABD bilim kurgu macera filmi. Jurassic Park serisinin dördüncü filmidir. Senaryosu Rick Jaffa, Amanda Silver, Derek Connolly ve Trevorrow tarafından yazıldı.

Konusu: Dünya konumu olarak Kosta Rika yakınlarında yer alan Isla Nublar adası, yıllar önce Jurassic Park hikayesinin başladığı yerdir. John Hammond’ın mühendisliğini yürüttüğü inanılmaz bir park projesi, yıllar sonra tamamlanır. Artık dinozorlara ilgi duyanların gezip göreceği harika bir park meydana gelir. Jurassic World adındaki bu projenin sahipleri yıllar geçtikçe zarar etmeye başlayacaklardır. Çünkü artık insanların ilgisi giderek azalmaktadır. Bundan dolayı ziyaretçi sayılarını artırmak uğruna riskli bir proje üzerinde çalışırlar. Simon Masrani’nin yönettiği şirket, parkta yaşayan dinozorların genlerinden insanların dikkatini çekecek farklı bir dinozor geliştirmeye başlarlar. Ancak bu plan istenilen şekilde gitmez ve adadaki insanların hayatını tehlikeye sokacak büyük bir problem doğuracaktır.

Gösterime Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2015 (Paris)
Yönetmen: Colin Trevorrow
Süre: 2 saat 4 dakika
Oyuncular: Katie McGrath , Bryce Dallas Howard , Omar Sy , Judy Greer , Irfan Khan

6- Ant-Man | IMDB 7.5

ant-man

Ant-Man: Türkçe adıyla Karınca Adam aynı adlı Marvel Comics çizgi roman serisinden uyarlanmış, Peyton Reed tarafından yönetilecek, 2015 yılında vizyona giren film.

Konusu: Biyokimyacı Dr. Hank Pym (Michael Douglas) yaptığı son deneylerde, maddelerin boyutlarını değiştirmeyi keşfeder. Bu keşfi ilk önce üzerinde test eder ve yarattığı araçlarla birlikte böceklerle iletişime geçmeyi başarır. Yarattığı özel kıyafeti giyerek kötü güçlere karşı mücadele etmesi için Scott Lang’i (Paul Rudd) seçer, bu kıyafetin olağanüstü güçlerini kullanarak dünyayı kurtarmaya girişirler.

Gösterime Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2015 (Türkiye)
Yönetmen: Peyton Reed
Süre: 2 saat 12 dakika
Oyuncular: Paul Rudd , Evangeline Lilly , Michael Douglas , Hayley Atwell , Judy Greer

7- Project Almanac | IMDB 6.4

project-almanac

Project Almanac: Yönetmenliğini Dean Israelite’nin üstlendiği filmin senaryosu Jason Pagan ve Andrew Stark ikilisine ait. Oyuncu kadrosunda ise Jonny Weston, Sofia Black D’Elia, Michelle DeFraites, Ginny Gardner, Patrick Johnson yer alıyor.

Konusu: Bir genç, eski doğum günü kayıtlarında bir anda olmaması gereken bir silüet görür. Biraz daha dikkatli incelediğinde bunun bizzat kendisi olduğunu fark eder. Kayıttaki görüntüsüne anlam vermeye çalışırken, bu olayı anlattığı arkadaşlarıyla birlikte babasının bodrumda saklı eşyalarını araştırmaya başlar. Meraklı gençler bir kutuda elektronik aletler ve bir yapım şeması bulur. İşlerini bitirdiklerindeyse ellerinde nasıl isterlerse öyle kullanabilecekleri bir zaman makinası vardır. Başta derslerden geçmek, kaçırdıkları konsere gitmek gibi masum “geri dönüşler” yapsalar da, kısa sürede işler çığırından çıkacaktır. İddiaları kazanmak için kullandıkları Almanac, tarihte sapma yapacak olaylara yol açacaktır.

Gösterime Giriş Tarihi: 28 Ocak 2015
Yönetmen: Dean Israelite
Süre: 1 saat 46 dakika
Oyuncular: Michael Giacchino

8- Mad Max Fury Road | IMDB 8.2

mad-max-furry-road

Mad Max: Fury Road 2015 Avustralya yapımı post apokaliptik türündeki aksiyon filmidir. George Miller’in yazıp yönettiği film, Çılgın Max serisinin dördüncü filmi olma özelliğini taşımaktadır.
Konusu: Nükleer savaşın ardından dünya, çöllerin yaygınlaştığı ve susuzluk probleminin arttığı bir yer haline gelmiş, aynı nedenle medeniyet çöküşe doğru sürüklenmiştir. Hayatta kalma içgüdüsü had safhada olan Max (Tom Hardy), eşi ve çocuğunu kaybetmenin ardından huzuru ararken, Savaş Çocukları tarafından esir alınır. Bölgenin su ve benzin gibi kaynaklarını elinde tutan hükümdar Ölümsüz Joe’nin bölgesinde kan torbası olarak tutulan Max, her an kaçış için fırsat kollamaktadır.
Ölümsüz Joe’nin emriyle benzin ikmali için göreve çıkan İmparator Furiosa (Charlize Theron), belirlenen rotasından çıkınca Ölümsüz Joe ve adamları bir sorun olduğunu anlar. Kısa sürede Joe, eşlerinin Furiosa tarafından kaçırıldığını öğrenerek ve Savaş Çocukları ile birlikte Furiosa’nın peşine düşecektir. Kan torbası olarak bir aracın önüne bağlanan Max da ister istemez bu kovalamacaya katılır.

Konusu: Kimyasal bir çöl fırtınasının ardından zincirlerinden kurtulan Çılgın Max, Furiosa ile yanındaki eşleri esiri olarak alacak, kısa süreli çıkar ilişkisi yerini dostluğa bırakacaktır. Yeşil Diyarları arayan Furiosa, en sonunda kendi halkını bulacak ancak geride artık yeşil hiçbir şeyin kalmadığını öğrendiğinde umudunu kaybetme noktasına gelecektir. Çılgın Max’ın planı ise geri dönüp, peşlerindeki tiran Joe’yi atlatarak onun sahip olduğu kaynakları ele geçirmektir.

Gösterime Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2015 (Türkiye)
Yönetmen: George Miller
Süre: 2 saat
Oyuncular: Mad Max: The Wasteland

9- Tomorrowland | IMDB 6.5

tomorrowland

Tomorrowland: Yönetmen koltuğunda İnanılmaz Aile ve Ratatuy filmlerinin yönetmeni Brad Bird, senaryo ayağında ise Jeff Jensen ile Prometheus ve Cowboys & Aliens filmlerinden tanıdığımız Damon Lindelof bulunuyor. Film; Lindelof, Bird, Jensen’in “Tomorrowland” adındaki hikayesinden uyarlandı.

Konusu: Yarının Dünyası, izleyiciye sadece rüyalarda görülebilecek türden yeni boyutların içinde, aralıksız maceradan oluşan heyecanlı bir yolculuk vadediyor. Ortak bir kaderle birbirlerine bağlı olan, hayal kırıklıklarından yorgun düşmüş, bir zamanların dahi çocuğu Frank ve zeki, bilime meraklı Casey “Yarının Dünyası” olarak bilinen, zaman ve uzayda esrarengiz bir şekilde var olan yerin, sırlarını ortaya çıkarmak üzere tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar.

Gösterime Giriş Tarihi: 20 Mayıs 2015 (Fransa)
Yönetmen: Brad Bird
Süre: 2 saat 10 dakika
Oyuncular: George Clooney, Britt Robertson, Hugh Laurie, Kathryn Hahn, Judy Greer

10- Avengers: Age of Ultron | Yenilmezler Ultron Çağı | IMDB 7.6

Avengers

Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron) Marvel Comics’ in aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanmış, mayıs 2015’te vizyona girmiş Bilim Kurgu-Fantastik-Aksiyon-Macera filmidir.Joss Whedon tarafından yönetilecek filmde yer alan Quicksilver ve Scarlet Witch oldukça dikkat çekiyor. Marvel Studios tarafından üretilip Walt Disney Studios Motion Pictures tarafından dağıtılacaktır. Film, Yenilmezler (2012)’ in devamı şeklinde olacaktır.

Konusu: Iron Man, barışın sağlanması için bekletilen bir sistemi yeniden başlatmak ister fakat işler hiç de umduğu gibi gitmez. Bunun üzerine Thor, Kaptan Amerika, Hulk, Nick Fury, Black Widow ve Hawkeye yeniden bir araya gelir. Ultron adıyla bilinen James Spader ise bütün acımasızlığıyla ilerlemekte ve insanoğlunun soyunu tüketmek için korkunç planlar peşindedir. Yenilmezler bir araya gelip savaş başladığında, yeni gizemli karakterler ve gizli ittifaklarla gerilimin dozu iyice artar.

Gösterime Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2015 (Türkiye)
Yönetmen: Joss Whedon
Süre: 3 saat 15 dakika
Oyuncular: Scarlett Johansson, Andy Serkis, Aaron Taylor-Johnson,Chris Evans, Elizabeth Olsen, Chris Hemsworth, Robert Downey Jr.


Yazar Hakkında