2016 Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan Bayramı, İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan’ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.

2016 Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlıyor?

06 Haziran 2016 PAZARTESİ RAMAZAN’IN BAŞLANGICI
01 Temmuz 2016 CUMA KADİR GECESİ
04 Temmuz 2016 PAZARTESİ AREFE
05 Temmuz 2016 SALI RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)
06 Temmuz 2016 ÇARŞAMBA RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)
07 Temmuz 2016 PERŞEMBE RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)

 

01 Ramazan 1437 RAMAZAN’IN BAŞLANGICI
26 Ramazan 1437 KADİR GECESİ
29 Ramazan 1437 AREFE
01 Şevval 1437 RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)
02 Şevval 1437 RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)
03 Şevval 1437 RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)

Ramazan Bayramı: Bayram Ramazan ayının sonunda kutlandığı için bu isimle anılır. Ramazan kelimesi Arapça bir sözcük olan ramaḍ (‘kuru sıcak’) kökünden gelir. Bunun nedeni muhtemelen Ramazan orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır

İslam ülkelerinde arife günü ve Ramazan Bayramı’nı kapsayan günler resmi tatil ilan edilirler. Diğer ülkelerde farklı uygulamalar olmakla birlikte Batı’daki bazı büyük firma ve devlet kurumları Müslüman çalışanlarına bayram izni verir.

Ramazan Bayramı, Hicret’in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı.[kaynak belirtilmeli] Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Muhammed tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de onun tarafından yapıldı.

Ramazan Bayramı

Oruçla, teravih namazıyla, okunan mukabeleleriyle bir Ramazan Ayını geride bıraktık. Bu kutlu ayda nefis muhasebesi yaparak dindarlığımızı yeniledik, muhtaç olan insanlara elimizi, soframızı ve gönlümüzü açarak İslam ve insan kardeşliğini tattık. İçimizdeki ibadet aşkı, insan sevgisi, fakire ve yardıma muhtaç olana el uzatma isteği her zamankinden daha coşkulu şekilde davranışlarımıza yansıdı. Şimdi de aynı his ve heyecanla Ramazan Bayramını idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

En yakında olanın elini tutmak, onulmaz zannedilen yaraları sarmaktır bayram. Kardeş gibi, dost gibi, anne gibi, baba gibi, yar gibi kucaklaşmaktır tüm insanlarla… Gözleri yolda kalanlara ümit olmaktır bayram… Yürekleri enkaz altında bırakmadan sevgiyi tüm insanlığa paylaştırmaktır… Gönüllerin kıvrımına sevgi köprüleri kurmaktır bayram… Bir çocuğun düşlerine yağmak, bir ümidi bin ümide bölmektir bayram…

Yalnızlıklardan kurtulmak, ümidin kandillerini yakmak, gönüllerde yeni saraylar inşa etmek ümidiyle Ramazan Bayramınızın kutlu olsun…

Kaynak:

http://www.diyanet.gov.tr/

https://tr.wikipedia.org

 


Yazar Hakkında