Laptop

2016 Yılının En İyi ve En Kötü Laptop Markaları


Laptop dergilerinde yanıtlanmaya çalışılan en önemli sorulardan birisi hangi laptopu almalıyım? Bu soru ile ilgili tonlarca cevap vardır. Bu soruya en iyi cevabı markalar vermektedir. Teknolojideki ilerlemeye paralel olarak markalar arasında da rekabet artıyor. Bu bizim için avantajmış gibi görünse de dezavantaj da sağlayabilir. Bilgisayarlara donanım ekleme veya çıkarma yapılamadığından sistem yetersiz geldiğinde sık sık cihaz değiştirilebiliyor. Bunları göze alarak her yıl tüm dizüstü bilgisayarlarını inceleyin böylelikle en doğru kararı vermiş olursunuz.

Asus ve Dell gibi bazı laptop markaları 2016 yılında tırmanışa geçerken diğerleri düştü.  Lenovo bazı tüketicilerin tehlikeli yazılım yüklemelerinden dolayı teknik olarak yetersiz olması gerekçesiyle ikinci sıradan altıncı sıraya düştü.

1- Apple

Altı yıldır laptop markalarının kralı tartışmasız Apple’dir. Bu yılki ankette de 1 numaradaki yerini korumuştur. California’da Cupertino adlı şirket dizüstü bilgisayarları değerlendirirken Apple 9 kategori dışında 5 ini kazanmıştır.  Markanın klavyesi, tuş takımları, ses kalitesi önceden yüklenmiş yazılımı ile teknik olarakta yıldız bir markadır. Yüksek bütçesi nedeniyle alınması zor görünse de yakın zamanda ucuzlayacağı tahmin ediliyor.

2- Dell

Son bir yılda Dell ikinci sıraya kadar yükselmiştir.  Şirket sesin yanı sıra seçim ve renkteki yenilikleri ile de ilk sırada yer almıştır. Dell’in teknik destekleri, revizyonu etkileyicidir, buradan da neden beşinci sıradan ikinci sıraya yükseldiğini anlayabiliyoruz.

3- Asus

Asus de bu yıl dördüncü sıradan üçüncü sıraya yükseldi. Bu şirketin tasarımları ses kalitesi büyük hayranlık uyandırıyor. Laptop alışverişinde Asus müşterilerine fiyatları, stilleri ile seçim yapma şansını veriyor. Asusu’un servis hizmetlerinin iyi olması da büyük avantaj sağlıyor.

 Puanlama Nasıl Yapılıyor

Bir markanın aldığı puan şirketin tasarımı ve konforu gibi birçok faktöre bağlıdır. 31 Ocak 2015 ile 31 Ocak 2016 tarihleri arasında tüm bilgisayarlar incelenerek değerlendirmeler yapılıyor.

Kategorideki yorumlara göre puan verilir. Eğer bir notebook 4 yıldızla derecelendiriliyorsa o zaman 4 puanla ödüllendirilir. Bir şirket incelemelerde 3 yıldızdan daha düşük alıyorsa 1 puan kaybetmiş demektir ve Editors ‘Choice ödülünde 1 puan almıştır. Her marka için toplam puan sayısı eklenmiş ve ortalamaları alınmıştır. En yüksek puana sahip olan şirket 20 puan almıştır.

Skala 20 puan ile başlar bu A+ ile ifade edilir, O’a kadar iner bu da F ile ifade edilir. Marka B-, B, B+ gibi derecelere de düşebilir.

Tasarım, dizüstü bilgisayar seçmede tüketiciye yardım etmek için esastır. Böylece biz her markanın  estetik, malzeme seçimi ve dayanıklılığına bakarak seçim yapabiliriz.

Ayrıca her markanın klavye tuş takımları, ekran ve ses kalitesini de ayrı ayrı inceleyebiliriz. Markaların renk parlaklığı kategorideki ortalamalarını artırır ve aynı zamanda desibel artışı da en yüksek puanın alınmasına neden olur.

Yenilik kategorilerinde iyi puan alanlar benimsenir ve piyasadaki en yeni teknolojilere başarıyla uygulanır. Böylece iyi bir puanın, tüketici bulmak için ve iyi bir fiyata laptop satın almak için ne kadar önemli olduğu görülmüş olur.

2016 Yılının En İyi ve En Kötü Laptop Markaları

Puan Kartları ve Kazananlar/Sıralama

  1. Apple
  2. Dell
  3. Asus
  4. Lenovo
  5. MSI
  6. HP
  7. Microsoft
  8. Acer
  9. Samsung
  10. Toshiba
Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort