Fiber Optik Kablo Nedir?

TP (büklümlü çift) ve eş eksenliden farklı olarak fiber optik kablolar verileri ışık darbelerini kullanarak iletir. Ev veya küçük işletme ortamlarında normalde bulunmasa da fiber optik kablolar şirket ortamlarında ve büyük veri merkezlerinde yaygın olarak kullanılır.

Fiber optik kablo cam veya plastikten yapılmıştır ve bu iki madde de elektriği iletmez. Bu da fiber optik kablonun EMI’ye (Elektromanyetik Girişim) karşı hassas olmadığı ve girişimin sorun oluşturduğu ortamlara döşenmek için uygun olduğu anlamına gelir. EMI direncine ek olarak fiber optik kabloların çok yüksek miktarda bant genişliğini desteklemesi onları yüksek hızlı veri omurgaları için ideal hâle getirir. Fiber optik omurgaları birçok şirkette bulunur ve ayrıca internet’te ISP’leri bağlamak için de kullanılır. Her fiber optik devre gerçekte iki fiber kablodur. Biri veriyi iletmek için diğeri ise veriyi almak için kullanılır.

Girişine uygulanan seri bilgiyi, seri olarak çıkışına taşıyan devreye seri girişli – seri çıkışlı devre denir. Flip – flop (FF) adedi kadar clock palsi (CK) uygulandığında girişteki tek bitlik bilgi çıkıştan alınır. Fiberin çalışma prensibi temel optik kurallarına dayanır. Bir ışın demeti az yoğun bir ortamdan daha yoğun bir ortama geçerken geliş açısına bağlı olarak yansıması (tam yansıma) ya da kırılarak ortam dışına çıkması (bu istenmeyen durumdur) mantığına dayanır.

Malzemesine Göre Fiber Kablolar

 • Plastik çekirdekli ve plastik koruyucu zarflı
 • Cam çekirdekli ve plastik koruyucu zarflı (İngilizce, Plastic Clad Silica – PCS)
 • Cam çekirdekli, cam koruyucu zarflı (İngilizce, Silicon Carbide Fibers – SCS)

Cam çekirdekli fiberler, güç kaybı yönünden diğerlerine göre daha iyidirler. İkisi de cam çekirdekli olan PCS ve SCS fiberlerin arasında PCS fiberler diğerine oranla bu konuda daha iyidir.

Fiberoptik kabloların avantajları

 1. Geniş bir band genişliği ve taşıma kapasitesi sağlar.
 2. Fiberler çeşitli çap ölçülerine sahiptir ve birimi mikron’dur.
 3. Çok hafiftir.
 4. Taşıma mesafesi çok fazladır.
 5. Uzun mesafelerde kayıpları çok azdır.
 6. Gizlilik ve güvenlik sağlar.Fiber kablolardan bilgi çalmak mümkün değildir.

Fiberoptik kablonun dezavantajları

 1. Maliyetinin yüksek olması.
 2. Detaylı işçilik gerektirmesi.
 3. Yüksek çıkış gücünün olmaması.


Yazar Hakkında