Intel Core i7 ve Core i5 Arasındaki Fark Nedir?

Geçen gün “bilişim ile ilgili haber yapan bir web sitesinde” rastladığım bir makale üzerine yazacağım. Haberin başlığı “Intel Core i7 ve Core i5 Arasındaki Farklar” Şeklindeydi. Oldukça kısa olan yazının son cümlesi ise i7 işlemcinin i5 işlemciden üstün olduğu belirtilip konu kapatılmıştı.

İşlemci alırken hangi üreticiden alacağınıza, hangi modeli seçeceğinize, işlemciyi hangi hızda istediğinize ve paketine karar vermelisiniz. Kullanmayı düşündüğünüz programların minimum sistem gereksinimlerini öğrenmeniz, minimum işlemci hızını ve özelliğini belirlemenize yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus bilgisayarın performansının sadece işlemciye bağlı değildir. Aksine bilgisayarı oluşturan tüm donanımlar, bilgisayarın performansında etkilidir. Kullanılacak anakart, ram bellekler ve diğer donanım elemanlarının işlemciyle uyumlu olması gerekir. Bilgisayarın kullanım alanına göre de işlemci seçimine dikkat etmek gerekir.

Genel olarak işlemci seçiminde i7 işlemcinin i5 işlemciden üstün olduğu değerlendirilir. Ancak gerçekte durum böyle değildir. Bir işlemcinin ana-bileşenlerinin özelliği işlemcinin sıralamasında belirleyici bir unsurdur. Örnek olarak Intel Core i7-5500U ile Intel Core i5-5675C işlemciler karşılaştırıldığında i5 işlemcinin i7 işlemciden çok daha üstün olduğu görülecektir. Hatta bu iki işlemci aynı nesilde olmasına rağmen i5 işlemci i7 işlemciden üstün bir performans sergilemektedir. Bu performans ölçümü tamamen aynı özellikteki iki bilgisayar üzerinde elde edilmiş değerlerdir. Zaten genel özelliklerine aşağıda baktığımızda bu ortaya çıkacaktır.

Genellikle mağazalarda sürümden kazanma tekniği ile tabelalarda ucuza satılan i7 işlemcili bilgisayarların çoğu bu özelliktedir. Düşük özellikteki i7 işlemcili bilgisayarların ucuza satılmasının en büyük nedenlerinden bir taneside budur.

İşlemci satın alırken dikkat etmeniz gerekenler işlemcinin özellikleridir. Önbellek, İşlemci Hızı, Çekirdek Sayısı, İş Parçacığı Sayısı, İşlemci Temel Frekansı, Bellek Boyutu gibi bir çok özelliğin bileşkesi/totali oldukça önemli faktörlerdir. Bu nedenle sonuç olarak i7 ile i5 işlemcinin karşılaştırılmasında i7 i5 işlemciden üstündür demek düz mantıktır.

Intel® Core™ i5-5675C Processor (4M Cache, up to 3.60 GHz)

i5-5675c

Intel® Core™ i7-5500U Processor (4M Cache, up to 3.00 GHz)

i7-5500u


Yazar Hakkında