4G (4. Nesil Teknoloji) Nedir?

Bu teknoloji IPv6’ya dayanmakta. Hizmet sağlayıcı ile bağlantıda olan her aygıt bir IP adresine sahip olacak ve telefonlar birbiriyle bu adresler aracılığıyla iletişim kurabilecekler. Kapsama alanı içerisindeki her yer, günümüzde kullanılan Wi-Fi ağları gibi bir kablosuz iletişim ortamı oluşturacaktır. 4G ile birlikte hareketli aygıtların ağa 100 Mbps ve sabit aygıtların ise 1Gbps hızla bağlanması öngörülüyor. 4G teknolojisinin getirileri şunlardır:

  • 3G’den çok fazla sayıda eşzamanlı kullanıcı kapasitesi (şebeke meşgul sorununa çözüm)
  • Yeryüzündeki herhangi iki nokta arasında en az 100 Mbps bağlantı hızı
  • Sorunsuz ve hızlı bir bağlantı, çok daha rahat küresel dolaşım (roaming)
  • İnternete bağımlı tüm sektörlerde mobil iletişim rahatlığını artırma (HDTV, gerçek zamanlı ses/görüntü, mobil TV gibi)
  • Şu andaki kablosuz standartlarla uyum sorunu olmaması
  • Paket anahtarlamalı ağ

4G’nin aslında en önemli getirisi, sürekli doğrudan internete bağlı telefonları yanımızda taşıyacak olmamızdır. Şu andaki teknoloji ile sürekli internete bağlanmak maddî açıdan faturayı epeyce kabartmaktadır. Ancak 4G ile bunun çözülmesi öngörülmektedir. 100 Mbps hızını destekleyecek olan mobil aygıtlar ile internet üzerinden DVD kalitesindeki bir yayının çok rahat bir şekilde izlenmesi ya da yüksek kalitede TV yayını yapılması beklenmektedir. Ayrıca 4G’nin tüm bu hizmetleri yüksek servis kalitesi ve yüksek güvenlik ile vermesi öngörülmektedir.

4G’nin uygulamaya geçmesi aslında 2007 yılında WiMax ağlarının kurulmasıyla başlamıştır. WiMax, 4G ile aynı banttan yayın yaptığından bu teknolojinin başlangıcı sayılabilir ancak sabit bir noktadan yayın yapması ve hücresel yayın sistemini kullanmaması nedeniyle tam olarak 4G değildir.


Yazar Hakkında

    Hadi bir şeyler yazalım :))