750 TL’ye Laptop (Notebook) Tavsiyesi

Bir laptop almayı planlıyorsunuz ve cebinizde bu laptopu almak için ayırdığınız 750 TL para var. İlk yaptığınız şey çevrenizde bu işten anlayan birisine sormak veya google’den “750 TL’ye en uygun laptopu nasıl alabilirim?” diye sormak. Aslında en doğru yöntem bu acak bunun birde ufak püf noktaları var.

Çünkü aldığınız laptopu eve götürdüğünüz pişman olma olasılığınız var. Hemen çok fazla uzatmadan bunları sıralayalım.

1- Genelde bazı laptoplar FreeDos olduğundan ucuz olurlar. Yani bilgisayarda yüklü durumda “işletim sistemi” yoktur. İşletim sistemini kendiniz yüklemeniz gerekiyor. İşletim sistemi dediğimiz Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 dediğimiz şey. Eğer çevrenizde format atmaktan anlayan biri yoksa veya siz format atamıyorsanız o zaman laptopun açılışında simsiyah bir ekran dışın hiçbir şey göremeyeceksiniz.

2- Ucuz markalardan tercih etmeyin. Özellikle gördüğüm mesala adı sanı duyulmamış yüksek performanslı marka ile performansı biraz daha düşük bilinen bir marka ile tercih arasında kaldıysanız kesinlikle adı bilinen markayı tercih edin. Çünkü kul yapımız elektronik bir cihaz bozulma eğilimi gösterir. Ve bozulduğunda size ücretsiz, zamanında hizmet sunan bir marka faydanıza olacaktır.

3- Alırken dikkat etmeniz gereken üç özellik var! İşlemci, Ekran Kartı ev RAM. Bu üçlü bilgisayarınızın performansı ile ilgilidir. Yani ne kadar güçlü olduğu ile ilgili diğer fiziksel yani görsel özellikler ise tamamen size kalmış. Ekranın boyutu, kasa tipi, klavyesi v.s. Bu nedenle eğer iki laptop arasında kaldıysanız İşlemci, Ekran Kartı ev RAM’lerini karşılaştırın öyle alın. Hangisi en yüksek ise onu tercih edin.

4- Harddisk performansla ilgili değildir. Etkisi çok azdır. Bu nedenle bunun harddiski büyük o zaman çok iyi gibi bir yaklaşım doğru değildir. Harddisk bilgilerinizi sakladığınız bir hafızadır.

5- Laptop alırken gaza gelmeyin. Paranızı heba etmeyin. Mümkün olduğunda bir liste oluşturun. Yani 3-4 tane seçenek belirleyin. Ve bunları karşılaştırın. Hatta bilen/anlayan birinden destek alın.

6- İlk girdiğiniz mağazaya ben 750 tl ye laptop almak istiyorum? Hangisini tavsiye edersiniz? Dediğinizde emin olun oradaki satış görevlisi karşınıza dünyanın en uzman adamı kesilip ne yapıp edip size bir tane laptop satacaktır. Halbu ki aynı uzman 5 dk önce ütü uzmanlı olarak yan reyonda ütü satmıştı.

7- Kampanya ürünlerini takip edin. Bunlar genelde sürümden kazanılıyor. Mesala A101,BIM, UCZ gibi marketlerin sattığı ürünlerde gerçekten güzel ürünler oluyor. Ayrıca MediaMarkt, Vatan Computer, İstanbul Bilişim, Teknosa gibi mağazalardan N11, Mormani gibi internet mağazalarınıda takip edin.

8- Seçeneklerinizi çok fazla büyütmeyin. Tavsiyem Asus, Lenovo, HP, Dell gibi ürünler alın. Ayrıca aşağıda önerdiğim laptoplarlada League of Legend gibi oyunları oynayabilir, İnternette gezinebilir, Film izleyebilir, Müzik dinleyebilirsiniz. Yüksek grafik istemeyen oyun ve programları rahatlıkla kasmadan kullanabilirsiniz.

Asus X Series X553MA Notebook | Yaklaşık 700 TL | LİNK

asus-x553ma

İşlemci : İntel Celeron N2930 1,83 Ghz. (max. turbo ile 2.16 Ghz) 2 Mb Önbellek
Ram : 2 GB DDR3
Sabit Disk : 500 GB SATA (5400 Rpm) HDD
İşletim Sistemi : Windows 8.1 with Bing
Ekran Karti : Intel HD Graphics

Lenovo Ideapad G5030 Notebook | Yaklaşık 575 TL | LİNK

Lenovo-IdeaPad-G5030

İşlemci : Intel® Celeron N2830M 2.16 GHz / Turbo ile 2.4 GHz Çift Çekirdekli Mobil işlemci
Ram : 2 GB DDR3 1600 MHz
Sabit Disk : 320 GB SATA (5400 Rpm) HDD
İşletim Sistemi : FreeDos (İşletim Sistemi Yok)
Ekran Karti : Intel HD Graphics

Hp 250 G3 Notebook | Yaklaşık 680 TL | LİNK

hp-250-g3

İşlemci : Intel Celeron N2815 (1.86GHz 1MB önbellek,çift çekirdek)
Ram : 2 GB DDR3 1600 MHz
Sabit Disk : 320 GB
İşletim Sistemi : Windows 8.1 64 bit
Ekran Karti : Intel HD Graphics


Yazar Hakkında