Acces Point Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Acces Point (diğer adı ile Erişim Noktası) alırken ihtiyaca yönelik olarak belirlemeniz en doğrusu olacaktır. Genellikle Acces Point  point seçiminde hemen hemen herkes satın alacağı cihaz üzerindeki Mbps olayına bakar. Aslında firmaların bile neden daha çok bu özelliği ön plana çıkardıklarını anlamış değilim. Mbps dediğimz şey aslında Megabit yani saniyedeki veri aktarım hızı diyebiliriz. Yani ne kadar yüksekse o kadar veri aktarım hızı yüksek olur. Buraya kadar herşey tamam. Normal ancak bu hızı belirleyecek şey sizin internet paketinizdir. İnternet paketinizin hızı (Mbps) ne ise ancak o düzeyde verim alırsınız. İstediğiniz kadar yüksek Mbps alın normal modemden gelen hızınız kadar alabilirsiniz. Türkiyedeki kullanıcıların yaklaşık %80’e yakını 24 Mbps altında internet paketine sahiptir.

Diğer bir durum ise Mbps yüksek ise sanki daha uzun mesafede etkiliymiş gibi anlaşılıyor ki bu kesinlikle doğru değil. Mesafe olayı tamamen farklı bir durum. Mesafe olayı Kablosuz Ağ Standardı olan IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b v.s, Frekans (GHz) vedBi dediğimiz kavramlarla ilgilidir. Yani bu üç özelliğin durumu ile ilgilidir.

ieee wlan standartları

Acces Point kullanacağınız binanın veya odaların betonarme, çelik plaka, taş veya tuğla oluşu cihazın etkili olacağı mesafeyi belirleyecektir. Bu nedenle kaliteli bir Acces Point kablosuz ağ standarları, frekans ve dBi belirler.

Acces point alırken eğer dışarıda kullanacaksanız o zaman Dış Ortam Köprüsü özelliğindeki Acces Point tercih etmelisiniz. Bu cihazlar genellikle yağmur, çamur, fırtına, karda, kışta kesintisiz çalışırlar. Normal Acces Pointler dışarda kullanılmak için uygun değildir.

Acces Point tercihinde antenin çokça bir önemi yoktur. Bunlar tamamen pazarlama stratejisi olduğunu söyleyebilirim.  Bazen anten sayısı 3-5 kadar olur. Bunlar abartılıdır. Normalde cihazların çoğu antenleri cihaza gömülüdür.

Bir Acces Point ortalama vereceği mesafe 0-200 metre arasında değişir. Bazı reklamlarda +15 km gibi özellikler var ancak bunlar genelde noktadan noktaya kullanılan Acces Pointler için geçerlidir. Normal Acces Pointler eğer arada dağ, taş, duvar yoksa oldukça uzun mesafede etkili olurlar.

Eğer isterseniz iki Acces Point satın alıp birisinden verdiğiniz kablosuz interneti diğerini kullanarak kablolu internete çevirebilirsiniz. Bu yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Örneğin yanyana iki bina düşünün. Herkes binada kablosuz kullanmayabilir. Siz Acces Pointinizle kablosuz olarak normal dağıtımı yapıyorsunuz karşıdak kişi ise benzer özellikte bir Acces Point satın alıp sizden aldığı interneti bu cihazla kabloluya çevirebilir.

Acces Pointler cihazları kuruluma ve teknolojiye bağlı olarak yaklaşık olarak 0-500 m arasındaki bir kapsama alanına sahipken yaklaşık olarak 10 ile 250 arasında kullanıcıyı desteklemektedir. (Yeni teknolojilerle kullanıcı sayısı artmış olsa henüz yeterli düzeyde değildir) Bir erişim noktası cihazının kapsama alanındaki istasyonların sayısı arttıkça sorun çıkarma olasılığı artar ve kablosuz ağın verimi düşer.

 


Yazar Hakkında