Acces Point Tavsiyesi? Hangi Acces Point Almalıyım?

Herkese Merhaba, Bu makalemizde Acces Point konusunda bilgi verip tavsiyelerde bulunacağız.  Öncelikle Acces Point dediğimiz elektronik cihaz gerek internet dağıtımında ve gerekse veri iletiminde kullanılan bir kablosuz bağlantı sistemidir. Bu cihaz ile dilerseniz belirli bir mesafede ve belirli bir hızda internet dağıtımı yapabilir veya dilerseniz iki eşdeğer Acces Point cihazını satın alıp bir noktadan alacağınız interneti başka bir noktaya kablolu bir sisteme dönüştürebilirsiniz.

Genelde bir çok kişi Acces Point alırken şöyle bir yanılgıya düşüyor. Acces Point üzerinde yer alan 50, 100, 300 Mbps özelliklerini daha güçlü ve uzak mesafelere dağıtım yapacak bir Acces Point olarak algılıyor. Halbuki Mbps dediğimiz olay bir veri aktarım olayıdır. Sizin TTNET’netten aldığınız hız ne ise ancak o kadar hızda bir dağıtım yapabilirsiniz. Atıyorum TTNET İnternet Paketiniz 50 Mbps ise siz gidip 300 Mbps’lik bir Acces Point alırsanız alacağınız hız yine 50 Mbps olur. Bu nedenle bunun pek bir önemi yok. Hatta bireysel ve çok kısa mesafeler için kullanacaksanız piyasadaki 54 Mbps’lik Acces Pointler bile iş görür. Ülkemizde ki insanların nerdeyse %80’i 24 Mbps hızın altında internet hizmeti alıyor.

Acces Point cihazında mesafeyi belirleyen unsurlar  IEEE 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11e, 802.11i standartları ile dBm ve GHz bilgileridir. Yani ne kadar mesafede etkin olacağını beliryen bu bu üç bileşkedir (standartlar, Dbm ve GHz).

Bir Acces Point alırken marka tercih etmeniz sizin için bir avantaj. Özellikle Airties ve TP-Link Acces Point’ler özellikler arıza sonrası teknik servis hizmetlerinde çok iyi diyebilirim. Ayrıca kurulum ve kullanımları ise oldukça kolay. Hatta bu iki firmayı direkt arayarak kurulumlarını onlarada yaptırabilirsiniz. Çok basit bir kaç işlemle kurup çalıştırmaya/kullanmaya başlayabilirsiniz.

Acces Point kurma mantığı şöyledir. İlk olarak aldığınız Acces Pointi kutusundan çıkardığınız anda bir ethernet kablosnun bir ucunu bilgisayarınıza veya bilgisayarın bulunduğu bir ağ üzerindeki switche takıp Acces Pointin hangi ip bloğundan ip aldığını beliryerek bilgisayarınızın IP’sini buna göre değiştiriyorsunuz ve cihazın IP’sini tarayıcıya yazdığınız anda cihaza bağlanıp ayarlarını (Quick Setup gibi) hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Anten olayına gelince Acces Pointte antenin çokta bir önemi yok. Cihazın önündeki engellerin durumu (betonarme, çelik plaka) bunlar oldukça etkilidir. Yani binanızın yada odalarınız arasındaki duvarların yapı durumları bağlantı hızını ve mesafesini önemli bir oranda etkileyecektir. Bazen Acces Point alanlar “yahu diğer odayı bile görmüyor” şeklinde şikayetlerini görüyoruz. Bu duvar yapısı ile ilgilidir. Normal şartlarda en kötü Acces Point bile en az 50 metre boş alanda rahatlıkla verim sağlanabilir. Bu nedenle bu konuda özellikle konumlandırmayı doğru seçmelisiniz.

Konumlama işleminde yüksek bir yer seçip montajını sağlamalısınız. Ayrıca eğer kötü hava şartlarına maruz kalacaksa normal Acces Point kullanamazsınız. Bunun için yağmur, çamur ve suya dayanıklı Dış Ortam Köprüsü kategorisinde olan Acces Pointlerden seçmelisiniz. Bu cihazlar her türlü hava şartlarında çalışabilecek kapasiteye sahiptir. Bu konuda en iyi cihazlardan TP-Link WA7210N adlı Dış Ortam Köprüsü cihazıdır. Bunu binanızın yada evin dışında bir direğe bağlarak çalıştırabilirsinizç Elektrik olayını ise doğruda ethernet kablosunun başlangıç noktasına bir aparat takarak sağladığınız için tek kablo ile iş görebiliryorsunuz. Tabi bu cihazları ev içerisinde montaj yapılmasına uygun olarak görmüyoruz.

Önemli Not: Acces Point bir Modem değildir. Ancak kablosuz bir modemi Acces Point olarak kullanabilirsiniz.

Çeşit olarak kullanabileceğiniz Acces Point sayısı bir hayli fazla. Başta dediğim gibi öneri olarak Airties ve TP-Link tavsiye ediyorum. Bu cihazlar gerçekten oldukça kaliteli ve kullanımı kolay. Özellikle AirTies Air 4400 serisinden oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. Yıllarca kullanmama rağmen hiçbir sorun çıkarmadı.

1- AirTies Air 4400 300 Mbps Kablosuz Access Point | Fiyat Yaklaşık 125 TL

AirTies Air 4400

2- AirTies Air 4310 150 Mbps Kablosuz Access Point | Fiyat Yaklaşık 75 TL

AirTies Air 4310

3- Zyxel NBG-418N V2 4 Port 300Mbps Kablosuz Access Point/Router  | Fiyat Yaklaşık 100 TL

Zyxel NBG-418N

4- TP-LINK TL-WR710N 150 Mbps Kablosuz N Mini Cep Router  | Fiyat Yaklaşık 70 TL

TP-LINK TL-WR710N


Yazar Hakkında