Ağ Yazıcısı (Network Printer) Bilgisayara Nasıl Tanıtılır?

Bir çok kişi Ağ Yazıcısı (Network Printer) Tanıtma işleminin profesyonellik istediğini düşünse de aslında işlemimizin oldukça basit olduğunu söyleyebilirim. Yapmanız gereken işlemleri çok kısa ve öz bir şekilde anlatacağım. Herhangi bir yazıcı aldınız. Marka/Modeli önemsiz. Ağ üzerinden kullanmak istiyorsunuz. (USB Değil!)

network yazıcı

Aslında siz her yazıcıyı ağdan kullanabilirsiniz. İlla bu network yazıcısı olacak die bir kural yok. Sadece network yazıcısı olmayan bir yazıcı bilgisayar üzerinden ağda kullanılabilir ama bu durumda USB kablosu takılı olan bilgisayarı kapatmamanız gerekiyor.

Network yani Ağ Yazıcısı ise Ethernet kablosu ile aynı ağa dahil ediliyor. Yani yazıcıdan çıkan Ethernet kablosu bağlayacağınız bilgisayar ile aynı switch yada modem üzerinde olmalı. Bu bir kere şart olan bir durum.

network yazıcı

Bu tamamsa ilk olarak bilgisayarınızın ağ üzerinde aldığı IP Bloğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bunu aşağıdaki gibi;

1-Masaüstünüzden Ağ yazan yerin üzerine gelerek Özellikler’i seçin.

ip öğrenme (1)

2-Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir.

ip öğrenme (2)

3-Mavi yanan Yerel Ağ Bağlantısı veya Kablosuz Ağ Bağlantısını çift klikleyin.

ip öğrenme (3)

4-Açılan pencereden ayrıntıları seçin.

ip öğrenme (4)

IPv4Yazan yer bilgisayarınızın aldığı IP Numarası ve Bloğu ifade ediyor.IPv4 Adresi (IP Numaranız), IPv4 Alt Ağ Maskesi ve IPv4 Varsayılan Ağ Geçidini not edin…

Buraya kadar her şey tamamsa yazıcınızın üzerinde elle IP vermeniz gerekiyor. Şimdi yazıcının bir gösterge paneli varsa gösterge panelinden Ağ Ayarları/Network Ayarları şeklinde bir seçenek bulup IP, Subnet Mask(Alt Ağ Maskesi) ve Yerel Ağ Geçidini tanımlamanız gerekiyor.

IP: Bu kısma  IP Numaranızın ilk üç hanesi aynı olacak ve son hanesi farklı olacak şekilde 1-254 arasında bir sayı verin. Örneğin: Benim IP 192.168.1.51 Yazıcıya vereceğim IP 192.168.1.52 Sadece son hanesini değiştirdim.

Subnet Mask (Alt Ağ Maskesi): Bu kısma 255.255.255.0 verin.

Yerel Ağ Geçidi: Buaraya ise IPV4 Varsayılan Ağ Geçidi yazan yerin aynısını yazın!

1-Yazıcıdan IP Tanımlama işlemi tamamlandıysa çok basit bir işlemimiz kaldı. Bilgisayarınızın Denetim Masasından Aygıtlar ve Yazıcılar kısmına gelin ve YAZICI EKLE deyin.

network yazıcı bağlama (1)

2-Bu kısımda TCP/IP Adresi veya ana bilgisayar adı kullanarak yazıcı ekle yazan yeri seçin.

network yazıcı bağlama (2)

3-Burada ise yazıya verdiğiniz IP Numarasını yazın ve ileri iler deyip kurulumu tamamlayın. Yazıcınız hazırdır!…network yazıcı bağlama (3)


Yazar Hakkında