Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır?

Burda bahsedeceğim konu sadece Alan Adı Transferi ile ilgilidir. Varsayımımız şu. Herhangi bir hosting firmasında bir alan adınız mevcut ve bunu başka bir hosting firmasına transfer etmek istiyorsunuz. İşlemlerimiz aslında oldukça basit.

Örneğin: www.siteadiniz.com tranferini yapacağız…

1- Öncelikle transfer etmek istediğiniz alan adınızın bulunduğu hosting firmasının destek paneline giderek burada bulunan alan adınızın olduğu kısma gelip YÖNET diyoruz.

alan-adi-transferi-nasil-yapilir-1

2- Yönet Paneli geldiğinde eğer söz konusu alan adı üzerinde Transfer Kilit özelliği varsa bu kilidi kaldırıyoruz. Yoksa transfer işlemi gerçekleşmeyecektir.

alan-adi-transferi-nasil-yapilir-2

3- Ardından yapacağımız işlem  Alan Adı Transfer Şifresi dediğimiz diğer adıyla EPP Kodunu alıyoruz.  EPP kodunu bir alan adının şifresi olarak düşünebilirsiniz. EPP kodu, sadece alan adı sahibinin alan adını transfer edebilmesi için geliştirilmiş bir güvenlik önlemidir. Alan adınızı başka bir yazmana transfer etmek istiyorsanız bu koda ihtiyacınız olacaktır. Şifremizi aldıysak artık yeni hosting firmamızın sitesine gidebiliriz.

epp kodu alan adı transfer şifresi

4- Yeni hosting firmamızın sitesine gittiğimizde ALAN ADI TRANSFERİ ile ilgili bir kategori/bölüm olacaktır. Bu bölüme sitemizin adını yazıp tamam dediğimizde sizden bir şifre isteyecektir. Yukarıda aldığınız şifreyi istedikleri yere yapıştırıp onaylatıyoruz. Artık işlemimizi tamamdır. 2-5 gün içinde alan adınız transferi sağlacaktır. Transfer yapıldığında size mail ile bilgi verilecektir. Aşağıda 14-21 gün yazıyor ama daha kısa sürede gerçekleşiyor.

alan-adi-transferi

5- Önemli Uyarı: Bir alan adının bitiş süresine 60 gün kala ve yenilendikten sonraki 60 gün içinde transfer işlemi başlatmayınız. Olmuyor. İkincisi borcunuz/alacak vereceğiniz olmasın 🙂

 


Yazar Hakkında