Alexa Nedir? Ne İşe Yarar?

Hemen hemen bir çok kişinin genellikle Türkiye’de ve Dünyada web sitesinin sıralamasını kontrol ettiği Alexa.com Merkezi Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan ve amazon.com tarafından yönetilen bir ulusalararası internet şirketidir. Temel amacı internet sitelerinin trafikleri ile ilgili analiz yaparak sitelerin sıralamasını ve rank değerleri hakkında bilgi vermektir. Ayrıca üyelik için belirli bir miktar para isteyen bu acayip web site Google PageRank değerlerini ve Alexa sıralaması dışında somut bir veri vermediğini söyleyebilirim.

Kritelerini neye dayanarak verdiği tam olarak bilinmesede eskiden Google Page Rank değerine etki ettiği söylentiler arasındaydı. Ancak sonrada google’nin algoritmasında değişikliğe gitmesiyle saf dışı kalmış olan Alexa.com yinede güvenirliliğinden taviz vermemiş.

Alexa.com‘dan sitenizin dünyadaki ve Türkiye’deki sıralamasını öğrenmek istiyorsanız. Siteye gidip arama kısmına kendi web adresinizi arattırabilirsiniz. Ayrıca üye olup ve doğrulanabilir formu doldurduğunuzda daha net ve kesin sonuçlar alabilirsiniz.

Şahsen kullandığım ve beğendiğim bir web sitesi.

 

 


Yazar Hakkında