Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir “Anakart” bilgisayarın ana donanımsal birimidir. Bilgisayarı bilgisayar yapan şey Anakart’ın ta kendisidir. Bilgisayara ait tüm bileşenler yani donanımsal birimler anakart üzerinde yerleşik halde bulunurlar. Özellikle bilgisayar performansı için en önemli üç birim olan İşlemci, RAM ve Ekran Kartı anakarta doğrudan bağlı olan ve performans için en önemli aygıtlardır.

Anakart dediğimiz şey, bir çok ismi var aslında; mainboard, motherboard, baseboard, system board veya planar board gibi.

Tanımlamak gerekirse Anakartı; özel bileşimli bir blok üzerine yerleştirilmiş ve üzerinde RAM, İşlemci, Ekran Kartları, Ses, Network Kartı gibi yuvaları, genişleme kartı slotları, devreler ve yongalar bulunan kare şeklinde bir devre kartıdır diyebiliriz. Bu devre kartı bilgisayarın çalışmasını kontrol eden omurgadır. Bu kontrol mekanizması ise anakart üzerinde ki yonga setleri sayesinde olur.

Anakart satın alınırken ilk aklan gelen şey markadır. Asus, MSI, Gigabyte gibi Anakart Markaları dünyada 7’den 70’e herkesin tercih ettiği ve kullandığı markalardan bir tanesidir.

İntel veya AMD İşlemci uyumları dikkat edilmesi gereken ilk durumlardan bir tanesidir diyebiliriz. Eğer İntel marka bir işlemci kullanacaksanız ona göre bir ekran kartı belirlemelisiniz. Ayrıca elinizin altında bir işlemci varsa seçeceğiniz anakartın bu işlemciye uyum sağlayıp sağlamadığını anakartın temel özelliklerinden kontrol etmelisiniz.

RAM Durumuna görede anakartlar DDR,DDR2, DDR3, DDR4 gibi RAM’lerinden birini veya birkaçını desteklerler. Bazı anakartlar hem DDR2 hemde DDR3 RAM Tiplerini destekleyebilirler. RAM Hızları çok önemli değil. Sadece RAM Tipi anakart için belirleyici unsurdur.

Ve en önemlisi işlemci için soket tipi. Yukarıdada belirttiğim gibi seçtiğiniz veya elinizin altında bir işlemci varsa bunun soket tipine bakıp ona göre Anakart belirlemelisiniz. Piyasada yaygın olarak AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+, Sc478, LGA775, LGA1150, LGA1155, LGA1151, LGA2011, LGA2011 V3 soket tiplerine sahip anakartlar bulabilirsiniz. En yaygını ise LGA 1155 soket tipidir.

Ve bir diğer konu Ekran Kartı. Yeni nesil anakartlarda neredeyse ekran kartı uyumluluğu giderildi gibi ancak genede alırken Ekran Kartı uyumluluğuna bakmanız yararınıza olacaktır. NVDIA, ATI veya AMD gibi ekran kartları kullanımında uyumsuzluk olduğunda sıkıntı çıkabiliyor.

Geri kalan özellikler tercihe yakın özelliklerdir. Ancak yinede anakart alırken tüm özelliklerine ve mümkün olduğunca görsel olarak incelemeniz yararınıza olacaktır. Örneğin siz PS2 Klavye ve Fare sahibiyseniz aldığınız anakartta PS2 olmayabilir. Özellikle yeni teknolojilerde bu yaygındır. Ve yine en önemlisi elinizde donanımsal aygıtlar varsa buna göre seçmenizde fayda olacaktır.

Detay kısmına gelelim. Eğer bir ekran kartı sıradan bir şey istiyorsanız piyasadaki H61 anakart en çok kullanılan, tercih edilen, kaliteli ve ucuz olanıdır. Bu anakart tipi İşlemci Uyumu: Intel Uyumlu, Bellek Tipi: DDR3, Soket Tipi: LGA1155, Tümleşik Ekran Kartı: Intel şeklindedir.

Anakartın üzerindeki harf ve sayılar belirli bir anlama gelmektedir. Eğer profesyonelce bir araştırma yapmak istiyorsanız bunlara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle gelişmiş bir anakart alacaksanız ilk bakmanız gereken Anakart tanımlamasında ki sayı, numaralar ve harfler olacaktır.

Genellikle burda Chipset Önemi karşımıza çıkıyor. Örneğin MSI Z97 Gaming Anakart üzerindeki Z97 Chipseti hakkında bilgi veriyor.

MSI Z97 Gaming

MSI Z97 Gaming

Ve diğer bir hususta alacağınız KASA TİPİNİN büyüklüğü. Piyasada ATX, Mini ATX, ITX, BTX gibi değişik büyüklükte anakartlar mevcut. Buna genelde Şekil Faktörü deniliyor. Alırken buna dikkat etmelisiniz. Kasanıza sığmayabilir veya uyumsuz gelebilir.

Gelgelelim sonuca: Çok detaylı bir konu ancak kısa ve özetçe bu şekilde yazabildim. Yani aldığınız anakart eğer gelişmiş bir anakart ise yazılımlarını/driverlarını yüklemeniz şart. Yoksa istdediğiniz performansı elde edemezsiniz.

CrossFire/SLI Özelliği, Overclock, Chipset, Veriyolları Hızı ve bir çok faktör profesyoneller için dikkat edilmelidir.


Yazar Hakkında