Anakart Marka Modelini Öğrenme | Programsız

Bir çok özellikle bilgisayarının anakart marka modelini öğrenmek istediğin eline bir tornavida alıp kasanın içini açmaya çalışıyor veysa sağda solda bulduğu bir programla anakart marka modeli hakkında bilgi ahibi olmak istiyor. Aslında bu yolu uzatmaktan ve vakit kaybından başka bir şey değil.

Oldukça kısa bir yolla nasıl anakart marka modelini öğrenecekseniz iki adımda göstermeye çalışacağım. Birincisi bilgisayarın başlat tuşuna gelin ve arama kısmına regedit yazın hemen yukarıda alttaki fotoğraftaki gibi regedit sekmesi gelecek orayı klikleyin.

anakart-marka-modelini-ogrenme (1)

Açılan pencereden sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHİNE >>> HARDWARE >>> DESCRIPTION >>> System >>> BIOS kısmına kadar geldiğiniz sağda kırmızı kare içerisinde gösterdiğim alanda anakart marka model ve versiyon numarasını göreceksiniz.
anakart-marka-modelini-ogrenme (2)

  • Anakart marka modelini öğrenmek için başka yollarda var mesela başlat kısmına cmd yazıp açılan pencereye (siyah ekrana) Systeminfo yazdığınızda bazen System Manifactured (Sistem Üreticisi) ve System Product Name (Sistem Modeli) karşısında yazacaktır.
  • Ayrıca aynı şekilde başlat kısmına Msinfo32 yazıp enter yaptığınızda karşınıza çıkan pencerede anakart ile ilgili tüm bilgiler gelecektir.

Etiketler: anakart modeli öğrenme programsız, bios modeli öğrenme, donanım bilgisi öğrenme, işlemci modeli öğrenme programsız, komut istemi donanım bilgileri, programsız donanım bilgilerini öğrenme


Yazar Hakkında