Anakart Tavsiyesi

anakart

Efenim öncelikle anakart tavsiyesi konusu oldukça değil baya baya geniş bi olay. Burada bize elimde bi tank var ona uygun iyi bir motor arıyorum sorusu bilgisayarıma uygun anakart tavsiyeniz sorusu ile aynı. Bana tankın tam özelliğini vermeden size motor tavsiye edemeyeceğim gibi bilgisayarınız donanımsal tüm bilgilerini almadan anakart tavsiye etmek saçmalıktan ibarettir.

Anakart tavsiyesi demek daha çok TOPLAMA BİLGİSAYAR tavsiyesi arasında hiçbir fark yoktur. Bu nedenle anlatacaklarımız TOPLAMA BİLGİSAYAR tavsiyesi gibi olacak!

Fiyat: Unutmayın çok pahalı bir anakart yada dünyanın en iyi anakartı cümlesi doğru değildir. Sizin işinizi gören en iyi “anakart” olduğunu unutmayın. Piyasada 110 TL ile 1.500 TL arasında anakart modelleri var. Normal bir bilgisayardaki anakart fiyatı 150-250 tl arasındadır. Geri kalan fiyata satılan anakartların çoğu toplama bilgisayarlar için kullanılır yada özel seriler için. Mesela hemen hemen orta düzey masaüstü bilgisayarlarda buluna  Asus H61 Anakart fiyatı 120 TL civarındadır. Kısaca anakartın fiyatı o kadar önemli olmayabiliyor. Gerisini siz düşünün.

Marka: Hemen altta tavsiye ettiğim ve en çok tercih edilen anakart modellerini sıraladım. Bu markalar kendisini kanıtlamış markalar özellikle asus, msi ve gigabyt gerçekten mükemmel anakartlar üretiyor. Alacaksanız bunlardan alın…

  1. Anakart Markası: Asus
  2. Anakart Markası: Foxconn
  3. Anakart Markası: Gigabyt
  4. Anakart Markası: MSI
  5. Anakart Markası: Asrock

İşlemci Uyumu: Efendim alacağınız anakart işlemci uyumu önemli. İntel ve AMD işlemci uyumları en yaygın ve kullanılan platformlar. Bunlardan hangisi derseniz ben İntel derim…  Bu biraz mercedes mi bmw mi sorusu gibi :)) Temelde aynı aslında… Ayrıca alacağınız işlemcinin anakarta uyumlu olması gerekiyor.  Mesela Asus P8H61 Anakart için buraya baktığımda Intel® Socket 1155 for 3rd/2nd Generation Core™ i7/Core™ i5/Core™i3/Pentium®/Celeron® Processors desteklediğini görüyorum. Tutup kafanıza göre bu çok iyi işlemci deyip bilgisayarınıza takamassınız ya çalışır ama performansı azdır yada hiç çalışmaz  Burda ki ASUS P8H61 Anakart özelliklerinde (Firmanın Resmi Web Sitesindeki Anakart Özellikler) Bize diyor ki Eğer işlemci alacaksan 1- iNTEL olcak 2- 1151 SOKET olacak 3- 2.nci Nesil için Core™ i7/Core™ i5/Core™ i3 İşlemci olacak 4-Intel® 32 nm CPU’ları Destekler 5- Intel® Turbo Boost Teknolojisini Destekler 2.0 diyor ve Desteklenen CPU listesi için www.asus.com.tr ziyaret ediniz şeklindede ekleme yapıyor. Kısacası anakartla işlemci uyumluluğu için alacağınız anakartın özelliğini googleye yazıp resmi sitesinden özelliklerine bakmanız şart. Ok.

Anakart Veri Yolu Hızı (MHz): Anakart veri yolu hızı nedir sorusunu yanıtlayalım. İşlemci ile Çipset arasındaki veriyolu hızıdır bu hız ne kadar yüksek olursa işlemciden ve genel olarak sistemden o denli yüksek performans alınır. Kullanacağınız anakartın veriyolu hızı keslinlikle kullananacağınız işlemcinin veriyolu hızına eşit , yada büyük olmalıdır. Bu oldukça önemlidir. Mesela FSB 1333 Mhz bir anakart için en ideal işlemci gene FSB 1333 bir işlemcidir. Burdaki önemli olan seçim frekans aralığı ile anakartın frekans aralığı uyumluluğudur. Ayarıca tutup 4 GB RAM destekleyen bir anakarta 8 GB RAM takmanız anlamsız. Kesinlikle anakart modeline bakıp nereye kadar RAM destekliyor bakmanız lazım. Siz 8 GB taksanız anakart çalışır ancak sadece 4 GB RAM gösterir :))

Bellek Tipi (RAM): Efendim piyasada çoğunlukla DDR2, DDR3, DDR2/DDR3 RAM(Bellek) tipleri var. RAM mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. Çoğu RAM hem yazılıp hem okunabilir. Bu yüzden RAM sık sık “okunan-yazılan hafıza” ismiyle yer değiştirmiştir. Bu bağlamda RAM, ROM’un tersi, daha doğrusu sıralı ulaşılabilir hafızanın tersi olarak kabul edilir. RAM bellekler genelde (2²) byte şeklinde paketlenmiş olarak piyasada bulunur.Kapatıldığında ise uçucu olmayan yani verileri koruyabilecek birkaç RAM türü geliştirilmektedir. Bu gelişmelerde kullanılan teknolojiler ise karbon nanotüpler ve manyetik tünel etkisi kullanan yaklaşımlar içerir. 2006 dan bu yana, kapasiteleri 64 GB olan ve performansları alışılagelmiş disklerin çok üstünde olan Katı Hal Sürücüler (Solid-state Drives) (flash bellek tabanlı) mevcut duruma gelmiştir.

Piyasada baya bir çeşit RAM geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Ama günümüzde en çok kullanılan DDR2, DDR3, DDR2/DDR3 RAM tipleridir. 133 MHZ ile 2400 MHZ arasında değişen Frekans aralıklarına sahipler. En çok kullanılan 1333 MHZ ve 1600 MHZ RAM’lerdir.Kapasitleri ise 512 MB  ile 64 GB arasındadır. Alacağınız anakartın maximum  kaç GB RAM desteklediğine bakmayı unutmayın. Özellikle bazı anakartlar 4 yada 6 GB RAM destekliyor. İhtiyacınız olan 8GB RAM taktığınızda alacağınız verim anakartın desteklediği RAM miktarıdır.

Soket Tipi : Efendim SOKET tipleri oldukça fazla. AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, Sc437, Sc478, LGA775, LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA1366, LGA2011 gibi) Ama genellikle günümüzde LGA775, LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA1366, LGA2011 soket tipleri kullanılmaktadır. En çok tabiki LGA1155… Bunun çok fazla detayına girmeden wikiden aldığımız şeleri yazalım. CPU soketi veya CPU yuvası, bir baskılı devre (PCB) ve mikroişlemci için tasarlanmış yuva görevi gören bir elektrik bileşenidir. CPU soketi, entegre devre soketleri içinde çok yüksek pin sayısı için tasarlanmış özel bir türdür. CPU soketi, mikroişlemciye fiziksel bir yapı sağlamak dahil olmak üzere, bir soğutucu için destek sağlanması, replasmanı (maliyet azaltarak kolaylaştırmak) ve birçok fonksiyonları sağlar. En önemlisi CPU ve PCB arasında her ikisi ile bir elektrik arayüz oluşturur. CPU soketi çoğunlukla birçok masaüstü ve sunucu bilgisayarları, özellikle de Intel x86 mimarisi üzerinde anakarta montajlı bulunur.

Detaylı bilgi için burayıda inceleyebilirsiniz.

Tümleşik Ekran Kartı Özelliği: Genelde bazılarında yok geri kalanlarda Intel GMA, AMD, ATI, NVIDIA bulunuyor. Ekran kartı seçiminde size tavsiyem  128 bit ve üzeri almanız, ekran kartının en az 1 veya 2 GB olması ve NVIDIA olması. AMD olmazmı dersenizde bir şey diyemem. İkiside aynı seçenek :)) Alışkanklıktan NVIDIA diyorum. Detayli Bilgi için lütfen burayı inceleyin.

Anakart Yapısı : Efenim oldukça geniş kapsamlı düşünülmesi gereken bir olay anakart seçimi… Alacağınız boş kasanın nasıl olduğu hangi anakart modelini desteklediği bile önemli. Aldığınız boş kasa hangi Anakartın yapısını destekliyor ATX mi, Micro ATX mi, Extended ATX mi yoksa Mini ATX mi? Burda anakartın çeşitleri bile devreye giriyor.

Anakart Giriş Çıkışları: Bazılarında atıyorum HDMI girişi varken bazılarında yok. Bir sürü değişeken giriş çıkış yapılarına sahip. İşinize yarayan yada yarayabilecek anakartlardan almanız tavsiye olunur. Yani HDMI girişine sahip olan bir anakart ihtiyacınız varsa buna dikkat etmelisiniz.

Power Supply: Bilgisayar güç kaynağı , genellikle metal bir kasa yerleştirilmiş, içinde transformatör ve/veya elektronik devreler bulunan, bilgisayar birimlerinin çalışmaları için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde doğru akım sağlayan donanımdır. Sıradan bir bilgisayarın kullandığı güç kaynağı yaklaşık 300-600 Watt güçtedir. Anakartınız ve bileşenleri için (ram, ekran kartı, cpu) için uygun bir enerji sağlamalısınız. düşük ise kendine kendine kapanma ile yada hiç açılmama sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Özet: Dediğimiz gibi anakart tavsiyesi için aha bu iyidir diye bir olay söz konusu değil. Ne için aldığınız çok önemli. Değişik kombinasyonlardan binlerce yüzbinlerce toplama bilgisayar elde edebilirsiniz. Burdaki temel olay topladığınız yada eklediğiniz anakartın vereceği performans.

Şimdi bir teşekkür eklemeyi UNUTMAYIN!


Yazar Hakkında