Araba Yağı Kaç Km’de Değiştirilir?Özellikle araç sahibi olan bir çok kişi motor yağının ne zaman değişmesi gerektiğini veya kaç km’de değişmesi gerektiğini merak etmiştir. Normal olarak otomobillerde motor değişim periyotları 10-15.000 km’dir ancak bu durum her zaman bu sayılar arasında değildir. Kullandığınız arabanın marka modeline, araç tipine (segmentine), şehir içi veya şehir dışı kullanım durumuna, aracın dizel mi benzinli mi olduğuna ve aracın motor durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Aynı model ve yaştaki iki araçta bile çok farklı olabileceğini unutmayın. Ancak benim tavsiyem 7.500 km gibi rakamlara kadar meydana gelen motor yağı eksiltmelerini üzerini tamamlayarak gerçekleştirmek ardından 7500 km’den sonra tamamen değiştirmek.

Özellikle yaşlı araçlarda daha fazla yağ tüketimi gerçekleşeceğinden arada derede kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca kullanılan motor yağının kaliteside oldukça önemlidir. Diğer bir soru ise bir arabanın kaç km’de ne kadar yağ eksiltiğidir. Yukarıdaki belirtilen durumlarda göre genellikle otomobiller ortalama 1000 km’de 0.5 litre yap eksiltebilir. Bir otomobil ortalama 3-4 litre yağ aldığına göre eksiltmeyi hesapladığımızda 7.500-8000 km arasında değişim gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Motor yağı değişim süresi için motor yağının çok az kaldığını fark ettiğinizde hemen değiştirin. Motor yağ çubuğunda hiç yağ yok ise motorun yatak sarabileceğini sakın unutmayın. Normalde motor yağ çubuğunda yağın temas edebileceği en uç nokta yağın bittiği anlamına gelmez. İçinde 1-1.5 litreye yakın motor yağı vardır. Bununla belirli bir mesafe alabilirsiniz ancak bu mesafenin ne olduğunu tahmin etmeniz zordur.Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mezunu.

Yorum Bırak:

E-posta adresiniz burada yayımlanmayacak.

Site Footer