Ateş Böcekleri ve Soğuk Işık

Bilimsel adı ‘soğuk ışık ‘olan bu böceğin verdiği ışığın sırrı hala çözülememiştir. Dolayısıyla bilim insanları bu ışığı yapay olarak üretimi konusundaki çalışmalara hızla devam etmektedir.

Biraz geriye gidersek sürtünme veya ısı olmadan  ışık elde etmenin imkansız olduğuna inanılan bir dünyada yaşıyorduk. Bir süre sonra hayret veren nokta şu oldu :

Bir ampul kendisine verilen enerjinin yüzde 4’ünü, florasan ampul ise yüzde 10’unu ışığa dönüştürebiliyor, geri kalanını ısı olarak yayıyordu.Bununla beraber ateş böceklerinde de benzer bir durum olmalıydı. İşte bilim insanlarının yanıldığı nokta bu oldu. Ateş böcekleri enerjinin tamamını ışığa dönüştürebiliyorlardı.

Bu konuda araştırmalar devam etmekle beraber kesin olarak bilinen bunun moleküler seviyede kimyasal bir işlem olduğu, bazı moleküllerin ayrışarak daha yüksek enerjili hale geçebildikleri ve bu fazla enerjiyi ışığa dönüştürebildikleridir.

Ateş Böcekleri

Şimdi konuya başka bir boyuttan bakılacak olunursa insanlığın gelecekti en önemli ve en tehlikeli sorunu enerji kaynaklarının tükenmesidir diyebiliriz.Bu nedenle ateş böceklerindeki gibi bir sistemin gelecekte kullanılmasının gerekliliğine kanıttır. Enerjiyi en az miktarda kullanarak ışık üretmek tükenen enerji kaynaklarına karşı yapılacak en mantıklı harekettir. Bu nedenle soğuk ışık kavramı merak konusudur. Daha da çok çalışma yapılacaktır.


Yazar Hakkında