ATHENA | Geliştirilmiş Doku Mühendisliği İnsan Ectypal Ağı Analizi Projesi

5 yıldır süren ve 19 milyon dolarlık çok uluslu çalışma sonucu ilaçların hayvan testlerini azaltabilecek bir masaüstü insan ya da diğer bir tabirle insan modeli geliştirildi. Homo minitus adı verilen ilaç ve toksisite analiz sistemi insan organlarını ve tepkilerini taklit ediyor. Devam eden proje ilk meyvelerini vermeye başladı. İnsan karaciğerinin toksik kimyasallara tepki veren gerçek karaciğer benzeri bir organ ilk kez geliştirildi.

ATHENA (Geliştirilmiş Doku Mühendisliği İnsan Ectypal Ağı Analizi Projesi- Advanced Tissue-engineered Human Ectypal Network Analyzer Project)  adı verilen sistemle her organ birbirine tüplerle bağlanarak kan damarları gibi birbirine bağlı organ sistemi kuruldu.

Hayvan deneyleri bilimde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle fareler en çok kullanılan hayvan çeşitidir. ATHENA  sayesinde artık hayvan kullanımı en aza inmesi  ve  gelecekte hiç hayvan kullanılmadan deneyler yapılması amaçlanıyor. Ayrıca etik sorunların da bir nevi önüne geçilecek gibi görünüyor. Bİlim dünyası için sevindirici ve heyecan verici bir haber..

 


Yazar Hakkında