Atom İşlemci Nedir?

Bu makalemizde yaygın olarak notebooklar’da kullanılan ve neredeyse dünyanın hafif-taşınabilir segmentindeki bir çok bilgisayarında bulunan Atom İşlemci hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Intel Atom işlemci farklı bir mimari üzerine kuruludur.Ağırlıklı olarak netbooklarda kullanılır. Tüm Atom serisi, düşük enerji tüketimi için 45nm olarak üretiliyor. Yaygın olarak tek çekirdekli modelleri kullanılmasına karşılık, çift çekirdekli modelleri de mevcut. Bazı modelleri 64 bit komut setini de destekliyor; ancak henüz yaygın değiller.

Atom işlemciler son kullanıcıya satılmaz ve aynı Via ITX anakartlarda olduğu gibi, anakarta lehimli geliyorlar. Intel’in Micro-FCBGA tipi yuvasını kullanıyorlar. Tıpkı Coppermine serisi Mobile Celeron’da olduğu gibi. Ancak 479 pin yerine 441 pin kullanıyorlar.

Atom’larda ilginç bir özellik bulunuyor: Dynamic cache sizing. İhtiyaç duyulmayan cache alanları, dinamik olarak erişime kapatılarak elektrik tüketimi azaltılıyor.

İntel’in Atom işlemcileri her ne kadar netbooklar için üretilmiş olsa da günümüzde bazı masaüstü bilgisayarlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Bu da bir çok bilgisayar üreticisinin Intel Atom işlemcili modeller üretmesine neden olmuştur.

Intel Atom İşlemci Ailesi

Etiket:atom işlemci, atom işlemci için en iyi işletim sistemi, atom işlemci sıralaması, atom işlemci nedir, atom işlemci windows 7, atom işlemci anakart, atom işlemci hızlandırma, atom işlemci oyunları, atom işlemci overclock


Yazar Hakkında