AwStats Nedir? Ne İşe Yarar?

awsats-nedir

Web sayfanıza kaç kişi geldi, gelenler hangi işletim sistemini kullanıyorlar, hangi ülkeden geldiler, arama motoruna ne yazıp sitenizi buldular, en çok hangi saatlerde siteniz yoğun oluyor v.s. gibi bir çok istatistiksel ve işe yarar bilgiyi kendi sunucunuz üzerinden yönetmek ve takip etmek ister misiniz?

AWStats ile web sitemize gelen ziyaretçilerin hangi sayfayı ziyaret ettiğini, günlük kaç kişinin sayfa ziyaretinde bulunduğunu ve bunun gibi bir çok özelliği AWStats yazılımı ile gözlemleyebilirsiniz.

AwStats Nedir?

AWStats, open-source ve ucretsiz bir analiz uygulamasidir. Kabiliyeti ve basarimi oldukca yuksektir. Web(Apache ve IIS) loglarini, Streaming loglarini, Ftp loglarini, Mail Server loglarini analiz edebilir; bunlarin sonuclarini grafiksel olarak sunabilir.

Ne İşe Yarar?

Web sayfanıza kaç kişi geldi, gelenler hangi işletim sistemini kullanıyorlar, hangi ülkeden geldiler, arama motoruna ne yazıp sitenizi buldular, en çok hangi saatlerde siteniz yoğun oluyor v.s. gibi bir çok istatistiksel ve işe yarar bilgiyi kendi sunucunuz üzerinden yönetmeye ve takip etmeye yarar. Açık Kaynak Kod lisansı ile dağıtılan ücretsiz bir ürün ve linux yanı sıra windows üzerinde de çalışabiliyor. Bunu kullanabilmek için web sitenizin CPANEL kısmına erişip anasaydafa bulunan awstats kısmını kliklemeniz yeterli. Ve alttaki gibi bir loglama çıkacak…

awstats-cpanel

Kaynak:
1- https://www.cloudbunny.net/knowledgebase/248/AwStats-Nedir-Ne-e-Yarar.html
2- http://www.cyberciti.biz/tips/lighttpd-web-server-awstats-tutorial.html
3- http://www.seyhan.biz/docs/AWStats.pdf
http://www.serkanceylan.com/awstats-kurulumu-ile-guncel-ziyaretci-istatistikleri.html


Yazar Hakkında