Bandwidth Limit Exceeded ve Çözümü!

Bandwidth Limit Exceeded The server is temporarily unable to service your request due to the site owner reaching his/her bandwidth limit. Please try again later.

Kısa ve öz! Öyle çok ballandırmadan anlatayım ki bir çok webmaster yada webmaster adayı bu beladan kurtulsun, parasını çar çur etmesin boş yere! Efenim  bu hata mevzusu hosting firmanızın sizler için belirlediği aylık trafik kotasıdır.Özellikle ucuz hizmet veren hosting firmaları paketlere göre 5 GB, 25 GB, 50 GB, 100 GB gibi trafik paketleri satarlar. Tabii ilk başta pek anlamsız gibi durur ama siteniz popüler hale gelmeye başlayınca işin rengi değişir. Büyük bir sorun olan ve sitenizin açılışında Bandwidth Limit Exceeded yazısını görünce ilk yaptığınız iş eminim paketi yükseltmek (para bayılmak) veya hosting aramaya çıkmak… Efenim sizde zoru görüpte savaşanlardan iseniz bu yazının devamını okuyarak fazla para ödemekten kurtulun.

1- Her zaman yüklediğiniz fotoğrafların/resimlerin boyutları küçük olsun! 50 kb’den ne olacak demeyin. Günlük 1.000 ziyaretçiniz olduğunu varsayarsak 100 adet fotoğraf veya resminizdeki o 50 kb’lık fazlalık bir süre sonra size Bandwidth Limit Exceeded hatası olarak geri dönecektir.

2- Sitenize öyle zırt pırt çer çöp yüklemeyin. Hele video , müzik v.s gibi dökümanları kendi sitenizde yayınlamaya kalkarsanız siteniz üçüncü günde Bandwidth Limit hatası verecektir. Büyük dökümanaları google drive, one drive veya çeşitli upload siteleri aracılığı ile yapın. Ama herşeyi değil. Sadece boyutu yüksek olanları! Eğer tüm fotoğrafları v.s başka sitelerden çekerseniz o zaman SEO denen zımbırtı ile sorununuz olacak. Siteniz google tarafından arka sıralara çekilecektir.

3- Direkt link koruması, başka web sitelerinin sizin web sitesindeki dosyalara (aşağıda belirtilenlere) direkt link verilmesini engeller. Diğer siteler, aşağıdaki belirtmediğiniz dosya türlerine (örn. html dosyalarına) hala link verebilecektir. Direkt linklemeye örnek olarak, sitenizdeki bir resmi  etiketiyle başka sitede görüntülemek verilebilir. Sonuç olarak diğer site sizin bant genişliğinizi çalıyor olacaktır. Direkt linkleme yapmasına izin verdiğiniz tüm siteleri aşağıdaki listeye eklediğinizden emin olunuz. Bu sistem sizin sahibi olduğunuz bütün siteleri listeye eklemeye çalışır, ancak diğer siteleri sizin eklemeniz gerekebilir. Cpanelden hotlink enabled yaparak sitenizdeki resimlerin başka siteler tarafından kullanılmasını engelleyin.

4- Web sitenizde bulundan fotograf veya resimlerin Bulk WP Smush.it veya Bulk CW Image Optimize ileboyutunu küçültün! Hatta her ikisinide kullanabilirsiniz. WordPresste olmazsa olmazlardandır. Kullanımıda oldukça basit. Eklentileri burdan yükleyin:

  1. a) https://wordpress.org/plugins/wp-smushit/
  2. b) https://wordpress.org/plugins/cw-image-optimizer/

Bulk-WP-Smush.it_

5- Temanızın yükü  çok fazla ise değiştirin. Sayfanızın açılış hızına bakabilirsiniz .Anasayfa boyutunu nekadar yüksek ise okadar işiniz zor olacaktır. Ayrıca web sitenizde buluna fazla temaları silin! Gereksiz tema siteyi fazlasıyla yorar.

6- WordPress için ufak eklentiler kurarak javascipt ve html kodlarını sıkıştırabilirsiniz. Bunlardan en kullanışlısı GZippy ve WP Super Cache bunları kesinlikle kurun! Wp Super Cache sitenizin barındırıldığı sunucudaki -yani -hosting firmanızda ki- CPU kullanımını azaltır. Bu eklenti ayrıca sitenizin toplam bandwith alanının düşük tutulmasını, sitenizin hızlı açılmasını, hızlı çalışmasını sağlar. Çalışma mantığı şöyle, bu eklenti sayfalarınızın Ön Belleğini alıyor ardından dizin içinde topluyor ve gelen kullanıcıya bunları sunuyor. böylece sayfada SQL Sorguları azalıyor ve sayfamız hızlanıyor. Olay bu kadar basit. Olmazsa olmazlardan…

5- Sitenizin açılışında bol grafikli, flashlı v.s görsellerden kesinlikle ama kesinlikle kaçının. Hatta elinizden geliosa çok az fotoğraf koyun! Mümkünse sade bir açılışı olsun! Sitenin sağında solunda fotoğraf, flash hiçbir zaman koymayın! 

6- Kesinlike kullanmadığınız veya işe yaramadığını düşündüğünüz eklentileri silin. Her eklenti sitenize ayrı bir yük oluşturacağınız kesinlikle unutmayınız. Gereksiz database şişkinliğine yol açacağı için eklenti aktif olmasa bile yer kaplayacaktır.

7- C- panelde Optimize Website diye bir bölüm var burada sitenizi optimize edin ve sıkılaştırın!

8- Gereksiz yere sitenizin ftp si üzerinden yüklemeler yapmaktan kaçının. Bunların hepsi trafiğinize yansır.

Sorusu olan?

Bişey değil :))

 


Yazar Hakkında