Barry Marshall Kimdir?

Barry James Marshall 30 Eylül 1951 tarihinde Avustral’yanın Kalgoorlie kentinde doğan ve peptik ülser hastalığının ana nedeninin Helicobacter pylori (H. pylori) bakterisi olduğunu bulan bir doktordu. 2005 yılı Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahiplerindendir. University of Western Australia’da Klinik Mikrobiyoloji Profesörü’dür.

Marshall, Kalgoorlie, Batı Avustralya’da doğdu. 8 yaşında Perth’e taşınana kadar Kalgoorlie ve Carnarvon’da yaşadı. Babası çeşitli işlerde çalışıyordu annesi ise bir hemşireydi. Kendisi 4 kardeşin en büyüğü idi. Newman Kolej’de eğitimine devam etti ve Batı Avustralya Üniversitesi’ne katıldı, buradan 1975 yılında Tıp ve Cerrahi Lisansı (Bachelor of Medicine and Surgery) aldı. 1972 yılında Adrienne ile evlendi ve 4 çocuk sahibi oldu.

1979 yılında, Marshall Royal Perth Hastanesi’ne atandı. 1981 yılında burada, Royal Perth Hastanesi’ne dahiliye eğitimi için gelmiş olan ve gastritle ilgilenen Robin Warren ismindeki patologla tanıştı. İkili, birlikte gastritle ilişkili spiral bakterilerin varlığı ile ilgili çalışmalar yaptılar. 1982 yılında H. pylori bakterisinin ilk kültürünü yapmayı başardılar ve böylece peptik ülser ve mide kanserinin bakteriyel nedenine ilişkin hipotezlerini geliştirdiler. Bu teorileri midenin asidik ortamında hiçbir bakterinin yaşayamayacağına inanan bilim adamı ve doktorlar tarafından alaya alındı. Marshall 1998’de şöyle demiştir; “Herkes bana karşıydı, fakat haklı olduğumu biliyordum.”


Yazar Hakkında