Bataryası En Uzun Giden Akıllı Telefon

Bu makalemizde bataryası en uzun giden akıllı telefonlar konusunda biraz bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle Sony Ericson A1018 veya Nokia 8210 devrini yaşamış olanlar bilirler. O dönemde bir telefonun şarjı 7 gün veya daha fazla gidebiliyordu. Aslında bunun nedeni oldukça basitti. Telefon konuşmak, mesajlaşmak ve snake dediğimiz basit yılan oyunu oynamak için tasarlanmıştı. Günümüz akıllı telefonların tamamında ek özellikler ile uygulamaları kaldırın hepsi 7 gün süreyle kullanılabilecektir.

Android işletim sistemine sahip telefonlarda özellikle pazar payına hakim olmak adına 2000, 3000, 4000 derken 5000 mAH gücünde bataryalar üretilmeye başlandı. Fakat beraberinde telefonunun işlemci çekirdeği ve ram düzeyi artmaya başlayınca aslında batarya kullanım süresi hep yerinde saydı. Günümüzde istediğiniz akıllı telefonu alın. Facebook, WhatsApp ve bir-iki uygulama yükleyin kullanacağınız süre maximum 24 saat.

Bunun nedeni android işletim sistemine sahip telefonlarda yüklenen her uygulamanın (kullanılmasa bile) sürekli olarak bataryadaki enerjiyi tüketir. Uygulama kullanıldığında ise bu enerji miktarı artar. Özellikle facebook ve whatsapp’ın kullanılmasa bile bataryanın neredeyse %50’sini harcamakta.

Bu nedenle şu android telefon bataryası en uzun gider diye bir şey oldukça yanlış. Yani telefonu kullanma sıklığı, oyun oynama sıklığı, uygulama sayısı v.s hepsi oldukça fazla etkiliyor. Yine tekrar edeyim günümüzde android telefonların batarya kullanım süresi maximum 24 saat. Neyse konumuza geçelim. Genelde akıllı telefonlarda batarya kalitesini belirleyen en önemli unsur kuşkusuz mAH değeri. mAh ya da miliampere-hour (mili amper saat) dediğimiz şey kullanılan bataryanın bir seferde toplam ne kadarlık enerji depolayabildiğini gösteren ölçü birimidir diyebiliriz. Bundan dolayı daha fazla mAh değerine sahip olan piller, daha büyük, daha uzun süreli, ağır veya kalın olurlar gibi bir önermede bulunabiliriz.

Samsung Galaxy S6 edge Plus

OnePlus 2

Sony Xperia Z5 Premium

Motorola Moto X Play

LG G4

Google Nexus 6

HTC One Max

Samsung Galaxy Note 5

Huawei Ascend Mate 7

Microsoft Lumia 640 XL

OnePlus One

Samsung Galaxy Note 4

LG G3

Sony Xperia Z3

Etiket: Microsoft Phones Sony Samsung Google Batteries LG HTC Huawei Battery HTC One Max LG G3 Google Nexus 6 Sony Xperia Z3 Samsung Galaxy Note 4 OnePlus OnePlus One Huawei Ascend Mate 7 LG G4 Microsoft Lumia 640 XL OnePlus 2 Samsung Galaxy S6 edge Plus Motorola Moto X Play Sony Xperia Z5 Premium


Yazar Hakkında