Genel

Belgrad ormanına nasıl gidilir? | İETT, Metrobüs veya Araç


Belgrad Ormanı, Çatalca Yarımadası’nın en doğu ucunda, İstanbul ilinin Avrupa Yakası’nda yer alan doğal oluşumlu ağaçlık bölgedir.Doğusunda İstanbul Boğazı, kuzeyinde ise Karadeniz doğal sınırlarıdır. Bizans veOsmanlı döneminde İstanbul’a içmesuyu sağlayan en önemli kaynakken; günümüzde kente sağladığı su kentin gereksiniminin çok altında olduğu için daha çok rekreasyonel işlevi ağır basmaktadır.Orman adını, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferi dönüşü beraberinde getirdiği Belgradlıların yerleştirildiği Belgrad köyünden almaktadır. Köy sakinlerinin su kaynaklarını kirlettiği anlaşılınca padişah buyruğuyla köy taşınmış; bu tarihten sonra ormanın ve barındırdığı su kaynaklarının korunması için ilk kez resmî önlemler alınmıştır. Ormanın bitki varlığı genel olarak kışın yaprağını döken ağaç ve çalılardan oluşmaktadır. Sapsız meşe, ormandaki baskın ağaç türüdür. Günümüzde İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün idari sınırları içinde kalan Belgrad Ormanı, 1956 yılında bir mesire ve piknik alanı olarak düzenlenerek halka açılmış ve İstanbulluların kullanımınına sunulmuştur.

Etiket: belgrad ormanı yol tarifi, belgrad ormanı yol haritası, belgrad ormanı nasıl gidilir,belgrad ormanı iett, belgrad ormanı araba ile gitmek, belgrad ormanı google map, belgrad ormanı duraklar, belgrad ormanı nerede, belgrad ormanı ulaşım, belgrad ormanı iett aracı var mı?, gibi sorularınızın cevabı burada….

1.YOL – Belgrad ormanına nasıl gidilir? | İETT

Eğer İETT Otobüsü ile Belgrad Ormanına gelmeyi planlıyorsanız geleceğiniz son durak İETT Bahçeköy Durağı olacaktır. Bundan sonraki aşamada 500 mt yürümeniz gerekecektir. Aşağıdalki hatlar sizi doğrudan  İETT Bahçeköy Durağına getirecektir.

  • Sarıyer Merkezden İETT ile gelmek için: 153 – BAHÇEKÖY-SARIYER
  • 4.Levent’ten İETT ile gelmek için:  42 – BAHÇEKÖY-4.LEVENT METRO
  • Hacıosman’dan İETT ile gelmek için:  42HM – BAHÇEKÖY-HACIOSMAN
  • 4.Levent’ten İETT ile gelmek için: 42M – BAHÇEKÖY-4.LEVENT METRO
  • Etiler/Rumelihisarüstünden İETT ile gelmek için: 42R – BAHÇEKÖY-RUMELIHISARÜSTÜ
  • Taksimden İETT ile gelmek için: 42T – BAHÇEKÖY-TAKSIM
  • Etiler/Rumelihisarüstünden İETT ile gelmek için: 59RK – RUMELIHISARÜSTÜ BOGAZIÇI ÜNI-SARITEPE KAM ARIKÖY

2.YOL – Belgrad ormanına nasıl gidilir?  | Metrobüs

Eğer Metrobüs ile Belgrad Ormanına nasıl giderim diyorsanız yapacağınız şey Metrobüs ile ZİNCİRLİKUYU durağında inmek ve hemen bulunduğunuz yerde SARIYER istikametinde (Levhalar var) yolun üstüne çıkmak ardından herhangi bir İETT aracıyla 4.Levente giden bir İETT Otubüsü ile 4.Levenete gitmek. 4.Leventten 42 – BAHÇEKÖY-4.LEVENT METR, 42M – BAHÇEKÖY-4.LEVENT METRO, 42R – BAHÇEKÖY-RUMELIHISARÜSTÜ veya 59RK – RUMELIHISARÜSTÜ BOGAZIÇI ÜNI-SARITEPE KAM ARIKÖY İETT Otobsüne bindiğinizde otobüs İETT Bahçeköy Durağına getirecektir. Ordanda yürüyererek 500 mt ilerde bulunan Belgrad Ormanı girişine gideceksiniz.

3.YOL – Belgrad ormanına nasıl gidilir?  | Araç

Her nereden geliyorsanız gelin SARIYER tabelalarını takip edin ve ardından ilk göreceğiniz BAHÇEKÖY tabelalarını takip ederek bahçeköye gelin. İlk gördüğünüz su kemeri bahçeköy olacaktır. Güzergah Şöyle Maslak-Hacıosman- Bahçeköy. Zaten maslağı geçtikten sonra tabelalar bolca mevcut. Bahçeköye geldikten sonra İstanbul Üniversitesi Spor Salonu ( Halısahaları göreceksiniz) tam  500 mt ilerde büyük tabelalarda Belgrad Ormanı yazılarını göreceksiniz.

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort