Bezuar Keçisi Nedir?

Dünyayı paylaştığımız hayvanlar kendilerine verilen özel yetenekler sayesinde yaşam popülasyonlarında yaşamlarına devam etmektedirler.  Farsça ilaç anlamına gelen Bezuar keçi türü, doğadaki usta kimyagerlerden yalnızca biridir.

Bu keçilerin en önemli özelliklerinden bir tanesi kendilerini nasıl tedavi edeceklerini bilmeleridir. Bezuar keçisi bir yılan tarafından ısırıldığında hemen çevresindeki sütleğen bitkisinden yemeye başlar. Bu bitkinin özelliği incelendiğinde ise, Bezuar keçilerindeki özel yetenek açıkça ortaya çıkmaktadır. Çünkü sütleğen bitkisinin yapısında bulunan ‘’Öforbon’’ maddesi, yılan zehrini tamamen etkisiz hale getirmektedir ve bu keçiler bunu bilmektedirler.

Şaşırtıcı olan durum bu keçilerin günlük otlamaları sırasında bu bitkiyi yememeleri yalnızca tedavi amaçlı olarak kullanmalarıdır. Bezuar keçileri, hangi bitkinin neye iyi geldiğini bilmektedir. Peki bu nasıl olur? Bezuarların, deneme-yanılma yöntemi ile bu panzehiri bulmaları imkânsızdır. Çünkü panzehirin olduğu otu bulmaya çalışan keçi, otu bulana kadar muhtemelen ölecektir. Bu nedenle bu varsayım geçersizdir.

Bezuar keçileri kendilerine bahşedilen bu mucize ile ekosistem içerisinde kendilerine avantaj ve güvenlik sağlamaktadırlar. Böylece yaşamlarını devam ettirmekte ve dış tehlikelerden kendilerini korumayı başarabilmektedirler.


Yazar Hakkında