Bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyim?

Bilgisayar alırken genellikle bir çok kişi ucuz diye gördüğü ilk bilgisayarı almaya çalışıyor. Yada genellikle bir mağazaya girdiğinizde ne bakmıştınız? sorusunu soran görevliye laptop veya masaüstü bilgisayar dediğiniz anda ipleri eline alan görevli bir anda pröfesöre dönüşerek size kafasında önceden satmayı planladığı bilgisayarı satmaya çalışıyor. Halbuki aynı pröfesör az önce yan taraftaki ütü reyonunda ütü satmıştı. Yapmayın. Azıcık eğer vereceğiniz paranın bir emeğin sonucunda kazanıldığını düşünüyorsanız değeri bir kuruş olsa bile o parayı kazanmak için harcadığınız zamanın binde birini ufak bir araştırmaya harcarsanız, vereceğiniz ücrete değen en iyi bilgisayarı alacaksınız.

Yıllardır bu sektördeyim. Özellikle dev tabelalara şöyle böyle işlemcili, şöyle böyle ramli bilgisayar şu kadar fiyata denilen ürünler genellikle pazarlama stratejisi gereği ilk satılacak ürünlerdir. Elbetteki mağazadaki görevlinin işi bilgisayarı satmak, mağazanın işi ise kar elde etmek. Ama öncesinde yapmanız gereken ilk şey tanıdığınız ve aranızda ticari bir bağ olmayan biri ile diyaloga girmek. Sonra google’den bu laptop nasıl, şu laptop nasıl şeklinde kafanıza yatan ürünlere bakmak. Yani almayı planladığınız laptop konusunda yorumlara bakmanız en doğru olandır. Ucuz ürün diye bir şey yoktur. Kaliteli ürün diye bir şey vardır. Siz 1000 TL’ye gider X markasını alırsınız 3 yıl kullanırsınız bir diğeri gider Y markasına 1000 TL verir 5 yıl kullanır. Aradaki 2 yıllık süre sizin zararınızdır.

Kendimden örnek vereyim. Şu ana kadar 2 laptop aldım. İlk laptopum Toshibay’dı. Günümüzün parası ile 1.250 TL verdim. 4 Yıl kullandıktan sonra başkasına verdim. 8 Yıldır halen canavar gibi çalışıyor. Şu an kullandığım ise Lenovo laptop. Z570 Modeli. Onuda 1300 TL’ye aldım. 3 Yıldır kullanıyorum. Ve şu ana kadar hiç arıza çıkarmadı. Yazılım, sistem ve grafik üzerine bir çok konuda programlarla uğraşmama rağmen hiç kasmadı. Oyun v.s bile canavar gibi.

Görüldüğü gibi uygun fiyata çok iyi laptop alınabiliyor. Yani çok uzatmadan. Yapmanız gereken şu! Kafanızda net bir bütçe belirleyin. Deyinki ben laptop alıcam veya bilgisayar alacağım ama net 1500 TL vereceğim. Kuruş üstüne çıkmayın! Yani deselerki 1650 TL HAYIR deyin!

Sonra ne amaçla kullanacağınızı yazın. İnternet, Müzik, Film, Video, Oyun!… Yada İş mi? Office mi? Nerde kullanacağınızın çok büyük önemi var. Çünkü her laptopun kendine ait bir kullanım segmenti var. Siz bu her oyunu oynatır diye aldığınız i7 bilgisayar eğer multimedya için tasarlanmışsa oyunda donarsa şaşamayın :))

Sonra yaw ses çıkarıyor, ısınıyor şikayetiniz artar. Bir laptopun maximum kullanım süresi 6 yıldır. Yani siz bir laptopu 5-6 yıl kullandıysanız görevini yapmıştır. Emekliye isterse ayrılabilir. Eğer 3 yılın içinde arızalanırsa şansızsınız diyebilirim.

Marka alın! Marka her zaman en iyisidir. Arızalandığında ulan şimdi ne yapacağım gibi bir derdiniz olmasın. Genellikle garanti konusunda marka değeri olan bilgisayarlarda sıkıntısız kısa sürede 1-7 gün değişim oluyor. Verdiğiniz bilgisayar 1 ay tamirde kalıyorsa kusura bakmayın ama o markadan bir hayır gelmez.

Bilgisayar satın almaya bilen biri ile gidin. Bilgisayarları tek tek bakın. İnceleyin. İşlemci, RAM ve Ekran Kartı ne işe yarar? Bunlar hakkında az biraz bilgi ediniz. Çünkü bunları bildiğiniz an işte bu bilgisayar diyebilirsiniz.

Bilinen bir mağazadan alışveriş yapın. Elden, sağdan soldan dükkan felan elektronik eşya alınmaz zaten. Eve gidip açtığınızda bir sorun çıktığında en azından muhattap alınabilecek birilerini bulursunuz.

Aldığınız ürünü muhakkak aldığınız yerde çalıştırıp öyle alın. Mesela adam tezgahtaki ürünü beğeniyor. Bundan olsun diyor. Bilgisayar kutusunu açmadan evine gidiyor. Açıyor bilgisayarı evde. Sonuç: Simsiyah bir ekran. Niye lan bu böyle diye arıyor sağı solu. Cevap bilgisayarınız Freedos! Yani içi boş işletim sistemi yok. Bilgisayar öyle satılıyor 🙂 Ne yapman lazım. Format atacaksın. Yuh!… Hadi bir bilen bul :)) Buna dikkat edin.

Diğeri çanta olayı. Muhakkak çanta alın. Manav poşeti ile taşıyamazsınız. Muhakkak bir çanta almanız şart. Soğutucu almalımıyım diyenler oluyor? Hiç gerek. Bir laptopta soğutucu kullanıyorsan onun donanımsal bir sorunu var demektir. Yani çok ısınıyor, kasıyor, donuyorsa teknik servislik demektir.

Laptopu aldığımda şarzda kalmalı mı? Evet genelde sıfır laptop alındığında batarya boş geliyor. 6 saat şarjda beklemesi lazım. %100 olduğunda çıkartın öyle kullanın. %5-10 olduğunda şarja takın. Bu şekilde kullanmanız batarya kullanım süresini uzatacaktır.

Neyse yoruldum. Sorusu olan varsa sorabilir.


Yazar Hakkında