Bilgisayar Nedir? Bilgisayar Türleri Nelerdir?

Bir kişisel bilgisayar (PC) basit olarak veri (data) işleyen bir makinedir. Tüm diğer makinelar gibi kendisine söylenen işleri yapar. Bilgisayar deyince masamızın üzerinde duran klavye, ekran ve ekranın altında bulunan kasa (case) dediğimiz bölümlerden oluşan bir makine aklımıza gelmektedir. Bu makinalar kişisel bilgisayar (Personel Computer) olarak adlandırılır. Birçok bilgisayar türü olmasına rağmen biz bilgisayar deyince Kişisel bilgisayar’ı kastetmekteyiz.

Bilgisayar Türleri

Bilgisayar sistemleri elli yıldan fazla bir süredir olağanüstü hızlı bir gelişim geçirdiler. Bu baş döndürücü hızı, bir örnekle şöyle anlatabiliriz: Bilgisayar alandaki gelişmenin hızı otomotiv alanında yaşanmış olsaydı, bir litre benzinle 5000 kilometre gidebilen otomobiller veya 20 milyon kilometre kullanabileceğimiz otomobil lastikleri üretilmiş olurdu. Bu süre boyunca bilgisayarlar değişik boyut ve işleme kapasitesinde üretildi. Günümüzde bilgisayarları şu şekilde sınıflandırabiliriz:

Süperbilgisayarlar: İlk olarak 1970’li yıllarda üretilen süperbilgisayarlar en hızlı ve en kapasiteli bilgisayarlardır. Genellikle araştırma amaçlı kullanılırlar. Kullanım alanları arasında dünyadaki hava tahmini ve hava hareketleri analizi, petrol araştırma, uçak tasarımı, DNA çözümlemesi gibi diğer bilgisayarlarla çözülmeleri oldukça uzun süren alanlar bulunur. Genellikle yüzlerce, hatta binlerce işlemcileri bulunabilir. Özel klima ortamında bir kaç odayı kaplayacak boyuttadırlar.

Anabilgisayarlar: 1960’lı yılların sonuna kadar varolan tek bilgisayar türüydü. Süperbilgisayarlardan daha yavaştırlar. Boyutları kullanıcı sayısına göre değişir, klima ortamında büyük bir odayı kaplarlar. Genellikle büyük boyutlu veri işlenen, ve giriş/çıkış işlemlerinin yoğun yapıldığı iş alanlarında kullanılırlar. Kullanılan sektörler, bankacılık, havayolları, sigorta şirketleri gibi veri kaybına tahammülü olmayan sektörlerdir.

İş istasyonları: 1980’li yılların başlarında ortaya çıkan iş istasyonları, pahalı, güçlü, masaüstü bilgisayarlardır. Daha çok grafik ağırlıklı çalışmalarda performans amacıyla mühendislik çizimleri, film özel efektleri hazırlama gibi işlerde kullanılır.

Mikrobilgisayarlar: Masaüstü ya da taşınabilir kişisel bilgisayarlardır. Masaüstü, defter, avuçiçi gibi değişik boyutlarda bulunabilir. Bağımsız olarak ya da bir bilgisayar ağına bağlı olarak kullanılabilir. 

Mikrokontrolörler: Mikrodalga fırınlar, otomatik çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, otomobil gibi bir çok aygıta monte edilmiş olarak bulunurlar. Bunlar daha çok belli bir amaca yönelik işlem yapmak için programlanmışlardır. Örneğin, otomobillerde ABS fren sistemleri.

Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle bu sınıfların hız ve kapasite olarak tam bir tanımını vermek olanaksızdır. Hatta gelişmelerin bu sınıfların bazılarını birbirine yaklaştırdığı ve ayrımını zorlaştırdığı bile söylenebilir.


Yazar Hakkında