Bilgisayar Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar, kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza denir. İlk elektrikli bilgisayar ENIAC‘tır. Bilgisayarlar tarih boyunca çok farklı biçimlerde karşımıza çıkmışlardır. 20. yüzyılın ortalarındaki ilk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla güç tüketiyorlardı. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma geldiler. Bu kadar küçük imal edilebilmelerinin temel nedeni 1969 yılında yarı iletkenler ile çok küçük alanlara sığdırılabilen devreler yapılabilmesidir. Şu anda kullandığımız bilgisayarlar Intel’in ilk işlemci unvanına sahip olan 4004’ten sonra bilgisayar teknolojisi hız kazanmıştır. Toplumumuz kişisel bilgisayarı ve onun taşınabilir eşdeğeri, dizüstü bilgisayarını, bilgi çağının simgeleri olarak tanıdılar ve bilgisayar kavramıyla özdeşleştirdiler. Günümüzde çok yaygın kullanılmaktadırlar. Bilgisayarın temel çalışma prensibi ikili sayı sistemi yani sadece 0 ve 1 den oluşan kodlamalardır.

eniac

İstenilen yazılımı kayıt edip istenilen zamanda çalıştırabilmeleri bilgisayarları çok yönlü kılıp hesap makinelerinden ayıran ana özellikleridir. Church-Turing tezi bu çok yönlülüğün matematiksel ifadesidir ve herhangi bir bilgisayarın bir diğer bilgisayarın görevlerini yerine getirebileceğinin altını çizer. Dolayısıyla, karmaşıklıkları ne düzeyde olursa olsun, cep bilgisayarından süper bilgisayarlara kadar, bellek ve zaman sınırı olmadığı takdirde hepsi aynı görevleri yerine getirebilirler.

Farklı ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmış farklı tiplerde bilgisayarlar vardır.

Bilgisayar Çeşitleri Açıklama
Süper bilgisayar Süper bilgisayar, tüm bilgisayar tipleri arasında en hızlı ve en pahalı olanıdır. Süper bilgisayarlar, genellikle hastaneler, üniversiteler ve resmi kurumlar tarafından belirli, özelleştirilmiş bir görevi yerine getirmek amacıyla araştırma ve simülasyonlarda kullanılır.
Anabilgisayar Anabilgisayar, büyük bir örgüte hizmet eden büyük bir bilgisayardır. Aynı anda birçok kullanıcı için bilgiyi işlemek ve depolamak amacıyla kullanılır; bu yüzden diğer bilgisayarlara göre daha fazla işleme gücü ve depolama kapasitesine ihtiyaç duyar. Kullanıcılar, terminaller yoluyla anabilgisayara ulaşırlar. Bir terminal, daktilo tipi klavye ve bir görüntüleme ekranı veya monitörden oluşur. Anabilgisayarlar yüz binlerce dolar tutarındadır.
Kişisel bilgisayar Bir kişisel bilgisayar veya mikro bilgisayar (genellikle PC olarak adlandırılır) aynı anda tek bir kişi tarafından kullanılmak üzere tasarlanır. PC?ler, bir anabilgisayara göre çok daha az işleme gücü ve depolama kapasitesine sahiptir. Genellikle PC, satın alabileceğiniz en düşük fiyatlı bilgisayar tipidir.
Masaüstü Masaüstü bilgisayar, bir ofiste veya evde masa üzerinde kullanmak için tasarlanır. bir Masaüstü bilgisayar dizüstü bilgisayardan daha büyüktür ve genellikle bir masa üzerine yerleştirilir. Kolayca değiştirilebilen veya yükseltilebilen modüler bileşenlerden oluşur.
Dizüstü Bilgisayar Dizüstü bilgisayar bir PC?nin daha küçük, taşınabilir versiyonudur. Yaklaşık?? ağırlındadır ve elektrik bağlantısı olmadan dakullanılabilir. Genellikle masaüstü bilgisayarlardan daha pahalıdır.

Yazar Hakkında