Bilgisayar Toplamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Uzun zamandan beri bilişim teknolojileri ilgili sahada aktif çalışıyorum. Farkettiğim şey şu. Her donanımsal birimin kendine ait bir uzmanlık alanı var. Örneğin bir Ekran Kartı bile kendi başına bir dünya. Siz tek başınıza eğer bir toplama bilgisayar yapmayı düşünüyorsanız işiniz biraz zor olabilir. Çünkü hatalı bir bilgi aldığınız donanım parçalarının işe yaramaz hale getirebilir. Toplama bilgisayar seçeneği çoğu zaman cazip gibi gelse de ne çok kolay nede çok zor. Hatta bazı firmaların üç-beş kuruşa sattığı toplama bilgisayarlar bile hatalı diyebilirim.

Eğer bir toplama bilgisayar yapacaksanız üç temel faktör bilgisayarınızın performansını ve geleceğini belirleyecektir. Bunun dışında kalan soğutucu, fan, power supply ıvır zıvırlar tamamen zevkinize göre kalmış.

Baştan başlayalım:

1- Bütçe ve Alınacak Parçalar: En başta bütçenizi bir A4’de kocaman harflerle yazın! Bunu yazdıktan sonra arkasına :))  sırasıyla alt alta Kasa Tipi, Anakart, Harddisk, İşlemci, RAM, Ekran Kartı, Power Supply, Network Kartı (extra), Fan Türü (Soğutucu) yazın!…

2- Anakart: Eğer bir bilgisayar alacaksanız ilk Anakarttan başlamalısınız. Çünkü alacağınız anakart sizin kuracağınız tüm donanımsal birimleri üzerinde barındıracak ANA YAPI’dır. Omurgadır! Bilgisayardan alacağınız performans %50 nerdeyse Anakarta aittir. Ayrıca alacağınız Ankartın ATX, Mini ATX, Micro ITX veya Extented ATX mi olacağına karar vermelisiniz. Çünkü ona göre kasa tipi belirlemek zorundasınız. Alacağınız anakart eğer Kasaya Uygun değilse bahçeden biraz toprak doldurup balkonda soğan ekebilirsiniz.

anakart çeşitleri

Daha çok kullanılan Anakart modelleri ATX  (Diktdörtgen ) ve Mini ATX (Kare) Modelleri. Buna göre bir tane tercih etmeniz çeşitliliği arttıracaktır. Bana sorarsanız daha çok ATX derim  ancak Micro ATX’de duruma göre tercih edilebilir:)) Diğer bir husus Anakartınızın özelliği. Bu oldukça önemli Maximum ne kadar RAM Desteklediği, hangi işlemcileri desteklediği, slot sayısı, performansı buna göre kafanızda bir şekil oluşturun. Alacağınız işlemci, ram, ekran kartı ve hatta kullanacağınız hüç kaynağı, soğutucuyu bile anakarta göre alacaksınız. Eğer ucuz bir anakart arıyorsanız Asus H61M-PRO ve Asus M5A78L-M LX3 tercih edebilirsiniz. Genellikle 150 TL Civarında oluyor. Ancak toplama bilgisayar alma amacınıza ve bütçenize göre anakart belirlemelisiniz. Eğer bir oyuncu iseniz Asus Maximus VII RANGER gibi bir anakart seçmelisiniz.

Anakartınızı belirledikten sonra üzerinde hangi işlemcilerini desteklediği  Örneğin: AM3, AM3+, FM1, FM2+, LGA1150, LGA1155, LGA1151, LGA2011 veya LGA2011 öğrenmelisiniz. Ardından harcadığı enerji/elektrik gücünü öğrenmelisiniz, çünkü buna göre Power Supply alacaksınız. Bunun dışında desteklediği RAM tipi ve Ekran Kartı tabini öğrenmelisiniz.

3- İşlemci: Anakartın desteklediği İşlemci Tipine göre 3. 4. veya 5. Nesil bir İşlemci satın alabilirsiniz. İşlemcilerin kalite arttığında fiyatlarınında aşırı derecede arttığını hatırlatmak isterim. Unutmadan piyasada en çok satılan işlemci Soket Tipi: LGA1150. Aldığınız Anakart yaygın bir anakart ise muhtemelen destekleyecektir. Kontrol etmeyi unutmayınız.

işlemci

4- RAM: Aynı şekilde hangi RAM’i destekliyorsa ona uygun fakat frekansı yüksek 1600 Mhz gibi bir RAM Tercih etmelisiniz. Ayrıca RAM alırken 2 GB+2 GB= 4GB değilde direkt 4GB Almanız tavsiye edilir. Yeni nesil anakartlar artık DDR3 veya DDR4 Ekran Kartlarını destekliyor. Ayrıca bazı DDR3 Destekleyen anakart modelleri DDR2 Ekran Kartlarınıda desteklemektedirler.

ddr3 vs ddr4

DDR3 veya DDR4  aynı slotlara uymaz! Ancak anakartta DDR3 için ayrı DDR4 için ayrı slotlar yapılmış olabilir. Bunları kullanabilirsiniz.

5- Ekran Kartı: En karmaşık gereken yer olabilir. Ekran Kartı seçmi biraz ayrıntılıdır. Eğer oyun için düşünüyorsanız anakartınıza uygun olmak şartlı ile en az 128 Bitlik bir ekran kartı almanızı öneriyorum. Ayrıca NVIDIA GTX serisinden olması tavsiyemdir. Normal bile alacaksanız NVIDIA GeForce 840M almalısınız. Ayrıca illa almalıyım sorusu aklınıza gelebilir. Hayır tabiki ekran kartı olmadan onboard dediğimiz anakrtın üzerinde yerleşik halde gelen grafik kartınıda kullanabilirsiniz. Ama o zaman toplama bilgisayarın anlamı kalmıyor :))

Nvidia GeForce GTX 960

Nvidia GeForce GTX 960

6- Power Suppy: Aldığınız tüm donanımsal birimlerin elektrik enerjisini ne kadar tükettiğini bulmalısınız. Ve toplamda 100 watt fazla gelecek şekilde bir Power Supply almalısınız. Yoksa ne olur? Ekran Kartı çalışmaz mesela :)) Ayrıca modüler güç kaynağı almanız sizi kablo karmaşasından kurtaracaktır. 650 watt ortalama bir kullanıcı için idealdir. Minimum 350 watt tavsiyemdir. Ancak donanımsal ürünlerinizin harcadığı elektrik enerjisini hesaplayın.

Power Suppy

OCZ 600W Power Suppy

7- Soğutucu: Walla toplama bilgisayar oluşturmayı planlayıp ardından gidip dandik bir fan taktıysan bilgisayara bir şey demiyorum. Soğutucu bilgisayar için oldukça önemli bir kavram. Ancak ses yapmayanını alırsan daha iyi. Çünkü evde harfiyat kamyonu çalıştırıyormuş gibi bir hava oluşuyor sonra. Birde alırken ölçülerini tam alın kasaya sığmayabilir veya anakarta uyumluluğunu kontrol edin. Hangi işlemci türüne göre alıyorsanız ona göre seçmelisiniz. Bazen montajı can sıkıcı olabiliyor.

soğutucu

8- Harddisk: Bana göre eğer bütçenizi sarsmayacaksa 256 SSD+1 TB HDD alın. Yada sadece 1 TB 5400 RPM Harddisk rahatlıkla işinizi görecektir. IDE Harddisk dediğimiz harddiskler neredeyse artık satılmıyor. Satalı Harddiskler satılıyor artık. Dönüş hızları olarak genel 5400 ve 7200 RPM Modeller satılıyor. Çok farketmiyor açıkçası. Hatta 7200 RPM ses yapabiliyor. Ancak SSD’ler boyut arttırkça oldukça pahalı oluyorlar. En güzel yanları çabuk bozulmazlar, hiç ses çıkarmazlar (flash disk mantığı), dayanıklıdırlar, tozdan kirden etkilenmezler…

sata hdd vs ide hdd

9- Kasa Seçimi: Kasa seçimi tamamen size kalmış. 80 TL’den 1000 TL’ye kadar yolu var. Bence sadece şekilsel açıdan bir önemi var :)) Bunun dışında kasa kasadır :)) Nirde bazı kasalar güç kaynağı yani Power Supply ile beraber satılıyor. Buna dikkat etmelisiniz. Anakart aldıysanız buna uygun veya aldığınız kasaya uygun anakart almalısınız.

Toplama bilgisayar satın almak isteyenler için kabaca işlemler bu şekilde. Gerisi teferruat. Paraya v.s önem vermeyin. En uygun donanımsal ürünleri bir araya getirmeye çalışın. O zaman maximum perormans alırsınız. Çok anlamıyorsanız mağazalarda bilen biri ile dolaşın. Satıcıların profesyonelleri size herşeyi satabilir 🙂


Yazar Hakkında