Bilgisayarda Yazılı Hata Mesajları Nelerdir?

Bütün anakartların kullanıcı kitaplarında, hata mesajları ve bu hata mesajlarının anlamları yer almaktadır. Bilgisayarınızda herhangi bir hata mesajı ile karşılaştığınızda bilgisayarı kapatıp yeniden başlatın ve çıkan metni internette araştırın.

 1. BIOS ROM checksum error – System halted (BIOS ROM kontrol hatası- Sistem durduruldu): BIOS yongasındaki bir hatayıgösterir. Çipte fiziksel hata veya BIOS yazılımında bozukluk olabilir. Sisteminizi yeni bir BIOS ile update (güncellemek) edin, sorun devam ediyorsa yeni bir BIOS yongasıedinmeniz gerekir.

2. CMOS battery failed (CMOS pili hatası): BIOS piliniz bitmişveya bitmek üzere demektir. Pilin türünü belirleyip en yakın saatçiden yenisini alabilirsiniz.

3. CMOS checksum error – Defaults loaded (CMOS kontrol hatası- Varsayılan ayarlar yüklendi): Herhangi bir nedenden dolayıBIOS ayarlarınızda bozukluk oluşmuştur. (muhtemelen bitmek üzere olan BIOS pili yüzünden). Varsayılan ayarlar yüklenerek sisteminizin zarar görmesi engellenmiştir.

4. Floppy disk(s) fail (Disket sürücü hatası): Sisteminize takılıbulunan disket sürücü(ler) ile BIOS’taki disket sürücü ayarlarıbirbirini tutmuyor. Disket sürücünüzün bağlantılarınıkontrol edin, BIOS’taki ayarlar yanlışsa düzeltin. Sorun devam ediyorsa disket sürücünüzde muhtemel bir fiziksel arıza var demektir.

5. Keyboard error or no keyboard present (Klavye hatasıveya mevcut klavye yok): Belki de en çok karşılaşılan POST mesajıdır. Bu mesaj genellikle “Press F1 to continue. Devam etmek için F1 tuşuna basınız.” diye devam eder. Olmayan klavyenin F1 tuşuna basamayacağınızdan dolayıyeni bir klavye takarak işleme devam edebilirsiniz.

6. Memory test fail (Hafıza testi hatası): POST mesajlarının belki de en can sıkıcısı. BIOS’taki bellek ayarlarınızda olabilecek bir problemden kaynaklanabildiği gibi, bellek modüllerinizdeki kısmi (kısmi=belli bir bölümündeki) arıza nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ayarlarınızdan eminseniz, başka bir bellek ile sisteminizi tekrar açmayıdeneyin.

7. Hard Disk(s) Fail (Sabit disk hatası): Sisteminizde mevcut disk(ler)le BIOS’ta belirilmişdisk ayarlarıbirbirini tutmuyor demektir. BIOS’tan disk ayarlarınıotomatiğe getirin, master/slave ayarlarınıkontrol edin. Sorun devam ediyorsa disk sürücünüzde fiziksel bir bozukluk kuvvetle muhtemeldir.

8. Disk boot failure, insert system disk and press enter (Disk başlatma başarısız, Sistem diskini yerleştirin ve “Enter” tuşuna basın): Sistem açılışıyapmak için işletim sistemini bulamıyor. İşletim sistemi silinmişolabilir, hard disk (sabit disk) bağlantısında sorun olabilir, BIOS’tan hard disk tanımlanmamışolabilir, hard disk bozuk olabilir, hard diskinizin sistem dosyalarısilinmişolabilir.

9. Non system disk or disk error. Replace and press any key to continue (when ready): Sistem disketi değil veya disk bozuk. Yeniden yerleştir ve devam etmek için (hazır olduğunda) herhangi bir tuşa bas.): Disket sürücüde bulunan sistem disketinin bozuk olduğu zaman veya disket sürücüde herhangi bir disket varken bilgisayar açıldığında bu hata mesajınıverir. Böyle bir durumda disket sürücüde takılıolan disketi çıkartarak herhangi bir tuşa basıldığında bilgisayar, boot ayarlarında disket sürücüden sonraki aygıt üzerinden bilgisayarıaçmaya çalışacaktır.

10. Primary/Secondary Master/Slave Failed (Hard disk tanıtım hatası): Daha önceden bilgisayara takılıolup daha sonra çıkarılan ve BIOS’tan kaldırılmayan hard diskler söz konusu olunca böyle yapar.

11. Cache Memory bad, or not enabled cache (Önbellek hatalıveya aktif değil): Cache bellek bozulmuşolabilir. Ya da cache bellek anakart ile uyumsuz olabilir.

12. DMA Error (Direct Memory Access hatası): Doğrudan Erişimli Bellek devrelerinde sorun var. Anakartıdeğiştirmek gerekebilir.

13. Controller Failure, Harddisk Failure veya HDC Failure: HDC, Hard Disk Controller(Sabit disk kontrolcüsü) ifadesinin kısaltmasıdır. Bu hata mesajınormalde arızalı bir sabit disk anlamına gelir. Ancak hata, arızalıbir sabit disk kontrolörü veya daha da kötüsü (ancak seyrek karşılaşılan bir durumdur) arızalıbir anakart anlamına da gelebilir. Böyle bir durumda bilgisayarınızıtekrar kapatın ve açın. Eğer aynıhata mesajıbir kez daha ekrana geliyorsa, sorunun kaynağıbiraz önce de söylendiği gibi kontrolör, sabit disk veya anakart olabilir.


Yazar Hakkında