Bilgisayarım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Bir çok kişi “Bilgisayarım çalındı ne yapmalıyım? Çalınan bilgisayar bulunabilir mi? Laptopum çalındı nasıl bulabilirim?” gibi sorular soruyor. Bizde bu makalemizde bu konu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Hemen hemen bir çok kişi çalınan veya kaybolan bilgisayarını MAC adresinden veya IP Numarasından bulunacağını düşünüyor. Ne yazık ki böyle bir şey. Hatta tamamen uydurma bile diyebiliriz.

MAC Adresi dediğimiz numarayı herhangi bir sistemden aratarak bulmanız imkansız. Dünya üzerinde milyarlarca MAC adresi var. Bu sadece laptoplar değil, bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler v.s. İkincisi kişi isterse program v.s kullanmadan çok basit bir şekilde bilgisayardaki MAC adresini değiştirebilir. MAC Adresini sadece bulduğunuz laptopu “bu benimdir bakın MAC adreside bu” şeklinde ancak size ait olduğunu iddia edebilirsiniz.

IP Numarası olayına gelelim. IP numarası telekom tarafından size verilen özel bir numaradır. Yani IP Numarasının laptopla bir ilgisi yok. Telekomun verdiği IP sizin internete herhangi bir cihazla modem aracılığı ile bağlanmanız için verilen bir numaradır. Local olarak (ağ içerisinde) bilgisayara verilen IP ile de bir şey bulunamaz. Bilgisayardaki IP sadece modem tarafından tanımlanan IP Bloğu ile bilgisayarın internete çıkması için veya ağ içerisinde diğer cihazlarla haberleşmesi içindir. Bu nedenle çalınan cihaz için buda işe yaramaz.

Peki ya nasıl bulacağım! En doğru yol şudur. Bir karakola gidip suç duyurusunda bulunmak ve gidip hangi marka ise onun müşteri hizmetleri ile çalındığına dair iletişime geçme. Bazı markalar bu konuda yardımcı oluyor. Mesela cihaz tamire v.s gelirse cihazın seri numarasından çalındığı ortaya çıkıyor. Tabi cihazın kaç el değiştirdiği ise tam bir muamma olacaktır.

Ancak sadece önceden önlem alınarak cihazın yerini nokta olarak belirleyebilirsiniz. Buda cihaza yüklenen programlar sayesinde oluyor. Programı kuruyorsunuz. Cihaz çalındığı anda bir siteye gidip konumuna bakabiliyorsunuz. Bu konuda SAHTEYAZILIM adlı web sitesi oldukça açıklayıcı bir bilgi vermiş buradan bakabilirsiniz. Tıkla

Etiket: laptop, hırsız, çalınma, notebook, bilgisayar, bilgisayarım çalıntı, çalıntı laptop, polis, tutanak, seri numarası, mac adresi, ip


Yazar Hakkında