Bilgisayarım Donuyor Ne Yapmalıyım?

Kullandığınız bilgisayar bir masaüstü veya laptop/notebook olabilir. Eğer bilgisayarınız donma, kasma, kilitlenme gibi belirtiler vermeye başladıysa o zaman bilgisayarınızın bir bakımdan geçmesi gerekiyor demektir. Tabi bundan önce nedenleri üzerinde durmanız gerekiyor. Çünkü bilgisayarınız daha yeni almış veya yıllardır kullanıyor olsanız bile bilgisayarın donması/kasmasının belirli nedenleri var.  Bunları kısa öz bir şekilde sıralayalım.

1- Virüs: İlk düşüneceğiniz şey bilgisayarınızda bir virüs olmasıdır. Eğer orjinal bir antivirüs yazılımı kullanmıyorsanız size tavsiye orjinal bir yazlım alıp yüklemeniz. Kullanılan o crackli antivirüslerin hiçbir işe yaramadığını hatırlatmak isterim.

2- Harddisk Kapasitesinin Artması: İşletim sistemnizi içinde barındıran C: sürücü dolmaya başladıysa bilgisayarınız donmaya başlar. Yapacağınız en iyi yöntem bilgisayarınızın masaüstün olan programları v.s. D: gibi başka bir sürücüye taşıma veya başka bir harddiske yedeklemek. Yani işletim sisteminin olduğu sürücü ne kadar boş olursa o kadar performans elde edersiniz.

3- Bilgisayarın Tozlu Olması: Eğer bilgisayarınızı uzun zamandan beri kullanıyorsanız eğer masaüstüyse içerisini tozlardan arındırın eğer laptop ise havalandırma kısımlarını temizleyin. Hava giriş çıkışlarını kontrol edin. Ayrıca masaüstü bilgisayarınızın içerisini açtığınız işlemciyi soğutan fanı mümkün olduğunca tertemiz yapın. Eğer donanımdan anlayan biri varsa işlemci ve fan arasında termal macun koydurun. İşlemcinin fazla ısınması her zaman performans kaybı demektir. Ayrıca RAM’leri bir silgi ile silip tekrar soketlerine yerleştirin.

4- Çok Fazla Program Kullanılması: Bilgisayara önünüze gelen her programı kurarsanız bu extra iş yükü demektir. Kullanmadığınız gereksiz tüm programları silin. Fazla program kullanımı açılışlarda özellikle sorun haline gelebilir.

5- Format: Bilgilerinizin tamamını başka bir taşınabilir harddiske veya flash diske yedekleyip bilgisayarınıza format atın. Bu tüm bilgisayar donmaları için en kolay ve basit yoldur. Ancak diğer saydığımız özellikleride dikkate almanız gerekiyor.

6- Sytem Bilgisi Hizmetleri (MSCONFİG): Bilgisayarınızın başlat kısına msconfig yazın ve entera basın. Başlatma sekmesinde kullanmadığınız klikleri kaldırın. Bu bilgisayarınızın açılışını hızlandıracaktır.

7- Driver Kontrolü: Driverlerinizi gözden geçirin. Eğer ana bilşenlerin driveları yüklü değilse %50 daha az performans elde edersiniz. Driverlerın önemi oldukça büyüktür. Mümkün olduğunca orjinal sitesiden veya DVD’sinden driverları yükleyin.

8- İşletim Sistemi Güncelleme: Bilgisayarınızı güncelleştirin. Güncelleştirmeniz halinde hem güvenlik hemde eksik donanımsal ve yazılımsal yazılımlar yüklenecektir. Her durumda bu bilgisayarınızda performans artışı sağlayacaktır.

9- Eğer Donma Bir Oyun/Program/Video Kaynaklıysa: Oyun oynarken, program kullanırken veya video izlerken donmalar meydana geliyorsa ilk yapacağınız şey donanımsal birimlerinizin yeterli olup olmadığıdır. Eğer videolarda donma oluyorsa başka bir program kullanın veya başka bir bilgisyarda test edin.

10- Disk Birleştiricisi: Eğer yedeklemeleriniz yaptıysanız bilgisayarın DİSK BİRLEŞTİRİCİSİ kısmında harddiski birleştirin.


Yazar Hakkında