BIOS Nedir?

bios-pil-veichip

BIOS kelimesi (Basic Input Output System) yani Temel giriş çıkış ünitesinin kısaltılmasıdır. Bir ya da iki chip üzerine yerleştirilen bir programdır. PC’deki en temel seviye yazılımdır; donanım ile işletim sistemi arasında bir arayüz görevi görür.

BIOS sistem donanıma erişimi ve üzerinde uygulamalarımızı çalıştırdığımız ileri düzey işletim sistemlerinin (Windows, Linux vs.) oluşturulmasını sağlar.BIOS aynı zamanda PC’nin donanım ayarlarını kontrol eder; PC’nin düğmesine bastığımızda boot (açılmasından) etmesinden ve diğer sistem işlevlerinden sorumludur ve konu hakkında uzman olmayan kullanıcılar tarafından kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez.

BIOS bilgisayar açıldığı anda işlemciye tüm diğer donanımları sırasıyla tanıtır. Donanımların temel iletişim protokollerini belirler. İşletim sisteminin başlangıç öğelerinin herhangi bir sürücüden (H.d.d, CD-ROM vb.) yüklenmesini sağlar. İşletim sistemiçalışırken donanım ve işletim sistemi arasındaki ilişkileri düzenler.

bios-nedir

BIOS Chip

“BIOS setup”‘a girmek için PC’yi açtıktan sonra ekranda ilk görünen ve belleği saydıran ve BIOS bilgisini görüntüleyen ekrandayken F takımından bir tuşa basıldığında “BIOS setup”‘a girilir. Burada fabrika ayarları önceden kuruludur, bu ayarlar değiştirilirse, değişiklik CMOS RAM’a işlenir ve her açılışta bios bu bilgileri okuyarak açılışı yönlendirir. BIOS şu işlevlere sahiptir:

Bütün anakartlarda ROM BIOS yazılımı yüklü bir çip vardır, ilk açılışta POST (power on self test) ekrana gelir: işlemci, bellek, çip seti, video adaptörü, disk denetleyicileri, disk sürücüleri, klavye temel bileşenlerinin test edilmesidir. Sürücü yükleme hataları burada belli olur. Mesela MBR’de hata varsa, DISK BOOT FAILURE, açılış sektörünü bulamadım diye uyarır. BIOS Setup: Sistem ayarları ekranıdır. Açılış yükleyicisi: Disk sürücüleri okuyan ve geçerli bir ana açılış sektörüne bağlanan yükleyici. Bu sektörde işletim sisteminin temel dosyaları bulunur. İşletim sistemleri, açılış yükleyicisindeki temel dosyaları genellikle MBR’ye yazarlar. Linux’un açılış yükleyicisi olarak kullandığı programlardan GRUB, başka platformların açılış yükleyicisini de okutabilir. Salt okunurdur yani üzerine yazılamaz, ROM kalıcı belleği, güç kesilse bile silinmez, açılış yönergelerini depolar. Sıkça sanıldığı gibi ROM VE RAM zıt anlamlı değildir (2).Ekran sürücüleri diskten yüklenmez, ROM’dadır, çünkü PC açılırken sürücüler yüklenmemişse ekran görünmez, klavye çalışmaz ve hiçbir sisteme girilemez.


Yazar Hakkında