Bir Yazıcı (Printer) Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Bir yazıcıyı bilgisayara bağlamak gerçekten profesyonellik ve deneyim isteyen bir durum. Dışarıdan hiçbir fikri olmayan bir kişi için yazıcı bağlamak tak-çalıştır gibi bir olay. Bu durum kısmen doğru olabilir, ancak sanıldığı gibi hiçte kolay bir işlem değil.

Özellikle Windows 7, 8 veya 10 İşletim Sistemlerinde bilgisayar bağlı olan yazıcı için otomatik olarak yazıcıyı tanıyabilir. Bu kendi hafızasında veya internet ortamından otomatik aktardığı bir driver sayesinde mümkün olabiliyor. Genellikle çoğu zaman yazıcıyı tanıyamıyor ve bu nedenle yazıcıyı manuel olarak tanıtmanız gerekiyor.

Diğer bir olay ise yazıcının network yazıcısı olup olmadığı ile ilgili. Çünkü yazıcıyı IP vererek network ağı üzerinden tanımlı hale getirebileceğiniz gibi doğruda USB ile bilgisayara bağlayıp tanımlayabiliyorsunuz.

Her iki durumda da eğer söz konusu diğer bilgisayarlar ile paylaşım olacaksa burada yine bazı temel bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Neyse kafanızı çok karıştırmadan asıl konuya girelim.

Aldığınız yazıcı (-fotokopi makinası değil-) ya bir Network ve USB yazıcısıdır yada normal sadece USB ile bağlanılan bir yazıcıdır. Network olup olmadığını arkasına takılan bir Ethernet yuvası olup olmadığından anlayabilirsiniz. Ethernet yuvası varsa Network yazıcısı oluyor.

USB’den Yazıcı Bağlama:

Eğer sadece USB Bağlantı noktası varsa USB’yi bilgisayarın USB girişine bağlayıp, driverini indirip kurmanız gerekiyor. CD/DVD’si varsa yazıcıyı tanıtma işlemi daha kolay olacaktır. Bazen USB kablosunu takıp bilgisayarı yeniden başlattığınızda veya direkt bağladığınızda otomatik tanıyabilir.

USB Yazıcısını aynı network üzerinde paylaşıma açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey Yazıcıyı Bilgisayarınızdan Paylaşıma Açmak. Yalnız bu durumda yazıcının bağlı olduğu bilgisayarı kapatmamanız gerekiyor. Bilgisayar kapanırsa yazıcı çalışmaz. Ayrıca işletim sistemleri farklı olduğunda yazıcının çalışmaması olası bir durum. Bu durum başınızı ağrıtabilir.

yazıcı paylaştırma

USB Yazıcısını paylaşıma açtıktan sonra yapmanız gerekenler bağlayacağınız bilgisayarda ağ kısmına girip yazıcının bağlı olduğu bilgisayara girmek ve çift kliklemek yeterli ayrıca dilerseniz Aygıtlarım Yazıcılarım kısmından yeni yazıcı ekle deyip ağdan ekleyebilirsiniz ikiside aynı durum.

ağda yazıcı bulma

Network’ten Yazıcı Bağlama:

Bu iş profesyonellik gerektiriyor görünebilir ancak oldukça kolay ve en basit olan yol. Hatta ve hatta Driver aramanıza bile gerek yok. Cihazın gösterge paneli varsa direkt ortan IP, Subnet ve Ağ Geçidi tanımlayıp istediğiniz (aynı ağda olan) bilgisayardan Aygıtlar ve Yazıcılardan tanımladığınız IP’yi girip bağlayabilirsiniz. Network yazıcılarının bazılarında gösterge paneli olmayabiliyor. Bu durumda ise driverini indirip ordan driver kurulurken tanımlamanız gerekiyor. Aksi halde cihazı kullanamıyorsunuz. Otomatik IP dağıtan sistemlerde kullanım kolaylığı elbet ver. Eğer ortamda bir DHCP denen otomatik IP dağıtan sistem varsa iş kolay ama sonradan arıza verebiliyor. Bu nedenle elle vermeniz her zaman en uygunu.

ip yazıcı

Network yazıcılarda bilgisayar bağımlılığı olmuyor. İstediğiniz bilgisayara ve kullanıcıya tam yetki verip kullandırabilirsiniz. Dışardan bakınca izinsiz kullanım sorunu çıkıyormuş gibi oluyor ancak dilkerseniz verdiğiniz IP ile yazıcıyı belirli ve tanımlanabilir hale getirebiliyorsunuz. Bu bir çeşit izinsiz kullanımları engellemek için. Ama pek kullanılan bir durum değil. Zaten bu yazıcının amacı herkesin faydalanması.

Dilerseniz hem USB hemde Networkü bir arada kullanabilirsiniz ki en doğrusuda bu. Her zaman bir bilgisayara bağımlı olması istenilen bir durumdur. Genellikle müdahalelerde kolaylık sağlıyor.

Yazıcı bağlama, yazıcı ekleme veya yazıcı konfigrasyonu kısaca böyle. Gerisi tamamen deneyimlerinize kalmış. Şahsen sahada aktif çalışan biri olarak binlerce yazıcı bağladım lakin bazen bilmediğim yeni yeni öğrendiğim özellikler ortaya çıkıyor.

Yazıcı sektörü genellikle All in One dediğimiz çoklu iş yapabilme özelliğine sahip teknolojilerle geliyor. Tabi bu işleri karmaşıklaştırıyor gibi ama hepsinin bağlama temeli aynı. Yani tarayıcı, Fax, Fotokopi özelliği olan yazıcılar ile normal bir yazıcının bağlanma prosedürü tamamen aynı. Neyse sorunuz varsa sorabilirsiniz. Benden bu kadar.


Yazar Hakkında