Bluetooth Nedir? Ne İşe Yarar?

Bluetooth diğer ismi ile  WPAN (Wireless Personal Area Network) kişisel bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve oyun kumandaları gibi aygıtlar arasında, kısa mesafede kablosuz iletişim imkânı sağlayan kablosuz bir teknolojidir. Bu aygıtlar arasında, ses ve veri bilgisi yaklaşık 10 metrelik menzilde 2.4 GHz de iletilir. Bluetooth teknolojisi 2.4 Ghz ISM frekans bandında çalışmakta olup, ses ve veri iletimi yapabilmektedir. 24 MBPS’ye kadar veri aktarabilen Bluetooth destekli cihazların etkin olduğu mesafe, yaklaşık 10 ila 100 metredir.

Aynı anda maksimum sekiz Bluetooth aygıtı birbirine bağlanabilir. İkiden sekize kadar Bluetooth-etkin aygıtın oluşturduğu bağlantıya piconet denir.

Bluetooth, 1994 yılında Ericsson firması tarafından cep telefonları ve diğer mobil cihazları kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için geliştirilmiştir.

Bluetooth özelliği bulunan cihazların finansal çıkar sağlama amacıyla, kişisel gizli bilgileri ele geçirmeye yönelik tehditlere maruz kalabilirler. Phishing saldırıları da ciddi güvenlik riski taşıyor.


Yazar Hakkında