Bonzai Nedir? Bonzai Etkileri Nelerdir?

Sokaklarda genel olarak “bonzai” olarak adlandırılan uyuşturucu gerçekte Sentetik Cannabinoid ismi altındaki birçok maddeden oluşmaktadır. Tamamen kimyasal olan bu maddeler bazı bitkilerin kurutulmuş yapraklarına emdirilerek yapılmaktadır.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Selvi, yaptığı açıklamada, kannabinoid’in, bitkisel sigara karışımı değil, laboratuvarda üretilip otlara püskürtülerek içilen, sinir sistemine direkt etkisi olan kimyasal zehir olduğunu söyledi. Doç. Dr. Yavuz Selviye göre; “Söz konusu uyuşturucu, esrar benzeri madde şeklinde tanıtılsa da da sinir sistemi hücrelerine esrardan 90-100 kat daha fazla bağlanarak zararlı etkisini gösterir. Popüler olması ve merak uyandırıcı ismi nedeniyle ortaokullara kadar girmiştir ancak her bağımlılık gibi bunun da tedavisi vardır. Albenisi olan ve merak uyandırıcı çağrışımı nedeniyle bonzai yerine sentetik kannabinoid isminin kullanılması daha doğru olur. ABD’de K2, Avrupa’da spice, Türkiye’de bonzai ve Jamaika adı verilen kimyasal madde gerçekte sentetik bir kannabinoid’dir.”

Prof. Dr. Arif Verimli: Bonzainin içinde tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Bu konuya çok kafa yordum çok araştırdım bir psikiyatrist olarak tam tatmin olmadım.

Psikolog Prof. Dr. Arif Verimli, “Bonzainin içinde tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz! Bir psikiyatr olarak araştırdım tam tatmin olmadım. Fiziksel ve psikolojik etkileri eroin kullanımı ve yoksunluğuna çok benzer… Kişilik değişikliği, acı, ağrı ve baş dönmeleri, ani öfke nöbetleri çok sık görülüyor” dedi. (Devamı)

Dünya genelinde Spice silver, spice gold,spice diamond, Spice Arctic Synergy, Spice Tropiccl Synergy, Spice Egypt, Yucatan Fire, Smoke, Sence, ChillX, Highdi’s Almdröhner, Earth Impact, Gorillaz, Skunk, Genie, Galaxy Gold, Space Truckin, Solar Flare, Moon Rocks, Blue Lotus, Aroma, Scope gibi bir çok farklı isim ve ambalaj adı altına satılmıştır.

Bonzai kullanımı gençler arasında giderek yaygınlaşan bir maddedir. Bu maddenin bitkisel yani doğal olduğunu düşünmeleri, kimyasal içeriği ve zararlı etkileri konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olmamaları ilk denemede etkili olabilmektedir.

Bonzai kullanan bir insanda oluşa bilecek zararlar aşağıda maddeler halinde sıraladık.

Bonzai Zararları;

1- Kan basıncıda hızlı artış ve nabız yükselmesi
2- Şiddetli ağız kuruluğu
3- Göz kızarıklığı
4- Halüsülasyon hayal görme
5- Açlık hissi
6- Ortam seçememe nerede olduğunu hatırlayamama
7- Geçici körlük
8- Geçici felç durumu

Bonzai uyusturucu nedir ve zararları nelerdir?

Bundan 3-4 yıl önce piyasada olmayan bu uyuşturucu madde son zamanlarda ülkemizde ve dünyada hızla yayılıyor. Çok tehlikeli olan bu uyuşturucu tek seferde bile ölüm riski oluşturabiliyor ve öldürüyor. Tek bir duman bile öldürebilir ölüm riski vardır zamanın en tehlikeli uyuşturucuları arasındadır. Kullanıldığı zaman terleme ağız kuruluğu yapar. Bir anda korku dünyadan başka bir yere gidiş halisinasyon görme, öldüğünü ve yahut öleceğini düşünme düşüncesi, kullanan bireyleri, kalp krizi geçirip o anda ölümüne neden olabiliyor.

Bonzai ve Ölüm Tribi

Ölüm tribi, aslında bir bakıma o anlık panik atak geçirmektir. Kullanıcı öleceğini sanarak yoğun korku durumu yaşar. Vücutta karıncalanma başlar. Kalp atışları hızlanır. Bu kez de kullanıcı kalp krizi geçireceğini sanır.

Bonzai kanda çıkar mı?

Bonzai denilen madde kan tahrillerinde çıkar. Bu maddenin içinde çeşitli kimyasal karışımlar bulunur.

Bundan 3 4 yıl önce piyasada olmayan bu uyuşturucu madde son zamanlarda ülkemizde ve dünyada hızla yayılmaktadır. Herkes buna yönelmektedir. Çok tehlikeli olan bu uyuşturucu tek seferde bile ölüm riski oluşturabiliyor ve öldürüyor. Örneklerini belki görmüş ve ya duymuşsunuzdur. Tek bir duman bile öldürebilir ölüm riski vardır zamanın en tehlikeli uyuşturucuları arasındadır. Kullanıldığı zaman terleme ağız kuruluğu Bad trip Yani ölüm tribide denir buna ölüm tribine girildiği zaman ölüm riski yüksektir. Bir anda korku dünyadan baska bir yere gidiş halisinasyon görme, öldüğünü ve yahut öleceğini düşünme düşüncesi, kullanan bireyleri, kalp krizi geçirip o anda ölümüne neden olabiliyor..

Kaynaklar:
http://www.batem.info.tr/maddeler/bonzai/
http://www.nurhaberajansi.com/ozel-haber/yeni-bela-bonzai-nedir-bonzai-etkileri-nelerdir-nasil-icilir-h2517.html
http://www.bonzaigercegi.com/bonzai-nedir.asp
http://www.son.tv/haber-275368
https://eksisozluk.com/bonzai-smoke–2314225
http://www.uskudar34.com/haber/2350-uskudar-uskudarda-bonzai-operasyonu.html
http://www.anamurekspres.com/saglik/bonzai-nedir-ve-nasil-oldurur-etkileri-zararlari-belirtileri-h3496.html
http://gundem.bugun.com.tr/bonzai-nedir-bonzainin-hammaddesi-nedir-haberi/1192038
http://www.ibrahimfirat.net/2012/08/bonzai-jamaica-nedir-zararlar-oldurur.html


Yazar Hakkında