Buji Nedir? Ne İşe Yarar?

Buji, İçten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makina parçasıdır. Bujiler yüksek gerilimli elektriği iki elektrot arasından atlatarak kıvılcım oluştururlar. Silindir içinde basınç altında yanma noktasına yaklaşmış yakıt bu kıvılcım sayesinde ateşlenir. Motorun “yanma zamanı” böylece gerçekleşmiş olur.

spark_plug

Bujilerin görevi sürekli olarak kuvvetli kıvılcımlar oluşturarak hava-yakıt karışımını tutuşturmaktır. Ateşleme kıvılcımları, bujinin merkez elektrodu ile şasi elektrodu arasında atlarlar. Buji tırnak aralığıyla orantılı olarak (Yaklaşık 0,8–1,1mm) kıvılcım voltajı yükselir veya azalır.

Bujilerde normal kullanım ile tırnak aralığı devamlı artarak hızlanmalar sırasında motorun yanlış ateşlemeler yapmasına neden olur. Dolayısı ile en uygun tırnak aralığını korumak için bujinin periyodik olarak kontrol edilmesi gerekir.

buji-nasil-calisir

Bujiler, motorun soğuk havada kolayca çalışmasını sağlayabilmeli, tam yükte uzun süreli çalışmalara dayanabilmeli ve ivmelenme sırasında motorda teklemeye yol açmamalıdır. Kıvılcımla meydana gelen ısı enerjisi, buji tırnakları arasında bulunan hava yakıt karışımını ateşler. Oluşan alev çekirdeği büyüyerek yanma odasındaki karışımın tamamının yanmasına yol açar.  Bujinin ortalama çalışma sıcaklığı 450–900 0 C arasındadır.

Bujiler birçok çeşitte ve değişik tip motorlarda kullanılmak üzere farklı boyut ve özelliklerde üretilir. Genellikle 4 bölümden oluşurlar.

  1. Elektrik bağlantı ucu
  2. Porselen yalıtıcı (izolatör)
  3. Bağlantı gövdesi ve dişleri
  4. Elektrotlar

Bujilerin yapısı bugün artık klasik hâle gelmiştir ve çeşitli buji firmalarının yaptıkları bujilerin yapısı hep aynıdır. Şekil ’de örnek olarak bir bujinin kesiti verilmiştir. Buji, diş açılmış olan gövde kısmı, porselen yalıtkan, merkez (orta) elektrodu, şasi elektrodu ve buji başlığından oluşur.

buji

Buji arızası, otomobilinizi çalıştırdıktan sonra motorda titreme veya gaza bastığınızda egzozdan siyah renkte duman çıkması şeklinde anlaşılabilir. Bunun dışında çekiş performansında düşüş ve yakıt tüketiminde bir artış buji arızalarının en belirgin göstergelerindendir.

Buji fiyatları arabanızın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Bujiler kendi içlerinde de tırnak sayılarına göre ayılmaktadırlar. Tek tırnaklı buji ve 4 tırnaklı buji arasında farklı değerlere sahiptirler. Ayrıca malzeme yapısı gereği de iridyum bujiler ve normal bujiler olarak da ayrılırlar. Buji fiyatları normal bujilerde 15-35 lira, iridyum bujilerde ise 25-55 lira arasında değişiklik gösterebilmektedir.


Yazar Hakkında