Çamaşır Kurutma Makinası Tavsiyesi

Dünyada ilk kez 1840’da üretilen çamaşır kurutma makinesi, 2000’li yıllarda girmeye başladığı Türkiye’de 2005 yılından itibaren üretilmeye başladı. Çamaşır kurutma makinesi, hem ev, çamaşırhane gibi yerlerde çamaşır ya da diğer tekstil ürünlerini çamaşır makinesi ile yıkama işleminden hemen sonra kurutabilmek için kullanılmakta olan makinelerdir. Gerek kurutma makinesi gerek kurutmalı olan çamaşır makinesi, aynı işi görseler bile birbirlerinden oldukça farklı olan makinelerdir. 

Genellikle Çamaşır Makinası ile Çamaşır Kurutma Makinasının birbirinden ayrı olarak alınması tavsiye edilmektedir. Kurutma özellikli çamaşır makinaları pek tavsiye edilmemektedir.

Birçok kurutma makinesinde, tambur adı verilen davul gibi ve dönmekte olan bir hazne vardır. Çamaşırdaki nemin buharlaşabilmesi için bu haznede yer alan deliklerden sıcak hava çıkar. Hazne, çamaşırlar arasında yer alan boşluğun korunabilmesi için çok yavaş bir şekilde dönüş yapar. Çamaşır kurutma makinesi içerisinde yer alan bu hazne, genelde endüksiyon motoru ile yönetilmekte olan bir bant yardımıyla hareket ettirilir.

Çamaşır kurutma makinası çeşitleri:

1- Santrifüjlü Kurutma Makinesi
2- Kondansatörlü Kurutma Makinesi
3- Isı İletimli Kurutma Makinesi
4- Nem Gideren Kurutma Makinesi

Lakin piyasada üç çeşit çamaşır kurutma makinesi bulunmaktadır. Bunlar; bacalı – kondenserli – ısı pompalı kurutuculardır.

Bacalı-Havalı Çamaşır Kurutma makinesini diğerlerinden ayrılan en büyük özelliği çamaşır üzerinden alınan nemli hava bir baca aracılığı ile dışarı atılmasıdır Bu ise makine için bir dezavantajdır. Çünkü makinenin kurulması için odada veya banyoda bir baca deliği açılması gerekir. Açılmadığı takdirde makine nemli havayı içeriye vererek mobilya ve ahşap malzemelerin zarar görmesine neden olacaktır. Diğer taraftan enerji tüketimi fazladır. Çünkü sürekli olarak dışarıdan yeni hava almaktadır. Diğer makineler gibi kapalı bir hava çevrimi yoktur.

Bacasız Yoğuşmalı Çamaşır Kurutma Makinesi bacalı tipe göre biraz daha geliştirilmiştir. İlave olarak makine içerisine malzemeler eklenmiştir. Bu makinelerde çamaşırdan gelen nemli hava dışarı atılmamaktadır. Tamburdan sonra kondanser denilen bir yoğunlaştırıcıya verilmektedir. Yoğunlaştırıcıdan çıkan suyu toplamak için bir su tankı konulmuştur. Kondanserden çıkan hava tekrar kullanılmaktadır. Bunların çoğunda çift fan bulunmaktadır.

Piyasada sayılı durumda çamaşır kurutma makinası markası var. Bunlar içerisinde tavsiye edeceğimiz Çamaşır kurutma makinaları sırasıyla alttaki gibi. Fiyat olarak en minimum 600 TL’den başlıyor. Kapasite olarak 6 KG’dan başlayıp 9 KG’a kadar var. Elektrik tüketimi açısından biraz fazla tüketimleri var. Eğer A Enerji sınıfından başlayan bir çamaşır kurutma makinası almayı planlıyorsanız 1.000 TL’lik bir bütçe ayıracaksınız. B Enerji sınıfları ise 600-1500 TL arasında değişen fiyatları var. Yani bütçeme uygun olsun dediğinizde B Enerji sınıfından almanız gerekiyor. Ama dezavantajı elektrik tüketimin fazla olması.

Çamaşır kurutma makinası alırken yaşayabileceğiniz sorunlar: Bu konuda bilinen kaliteli markalardan almanız daha sonra ortaya çıkacak sorunlara karşı bir çözüm.

1- Kurutmama
2- Kıyafetleri Küçültme
3- Kırıştırma
4- Titreşim veya Yürüme
5- Kapak Menteşe Kırılması
7- Devre Kartı Sorunları

Not: Çamaşır makinesiyle aynı marka Çamaşır kurutma makinası alırsanız, çamaşır makinesinin üzerine de monte ettirebilirsiniz…

Çamaşır Kurtma Makinaları ile ilgili şikayetlere göz atabilirsiniz… TIKLA

Çamaşır kurutma makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Sık sık yıkama ve kurutma işlemlerine maruz kalan gömlekler, esnek olmayan kumaş yapılarından dolayı kırışmaya, çekmeye ve yıpranmaya oldukça elverişlidir. Ayrıca, vazgeçilmez olan beyaz renkli gömleklerde yüksek sıcaklıklarda sararma olabilmektedir. Özel olarak geliştirilen ve 2 adet gömleği 30 dk’da kurutabilen, Gömlek 30 Programı’na sahip ürünleri tercih ederek gömleklerinizin kırışmadan, çekmeden, yıpranmadan ve sararmadan kurumasını sağlayabilirsiniz.

Giysilerinizi sigara gibi kötü kokulardan arındırmak istiyorsanız; Havalandırma Programı’na sahip ürünleri tercih edebilirsiniz.

Çamaşırlarınızda en hassas kurutmanın uygulanmasını istiyorsanız; Akıllı Nem Sensörü Sistemi’ne sahip ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bu özellik sayesinde makineniz, kurutma süresini çamaşırın cinsine ve arzu edilen kuruluk derecesine göre en hassas şekilde hesaplar ve otomatik olarak ayarlar.

Çamaşırlarınızın makineden daha az kırışıkla çıkmasını istiyorsanız; Kırışık Önleme Fonksiyonu’na sahip makineleri tercih edebilirsiniz.

Evde uzun vakit geçiremiyorsanız; istediğiniz saatte kurutmaya başlayabilen, Zaman Programlama Özelliği’ne sahip ürünlerden seçebilirsiniz. (Kaynak: www.arcelik.com.tr/alisveris-rehberi)

En çok kullanılan ve tavsiye edilen çamaşır kurutma makinası markaları:
1- Arçelik
2- Beko
3- Bosch
4- Hotpoint-Ariston
5- Siemens

ARÇELİK’in ürettiği çamaşır kurutma makinesi henüz piyasaya çıkmadan ‘Eco Top Ten’ Avrupa’nın en az enerji tüketen elektrikli kurutucusu ödülü ile, ‘Plus X Award 2005′ Yenilikçilik Ödülü’nü aldı.

NOT: Elektronik eşyanın birazda şans işi olduğunu unutmayın.

Kaynak:
1- http://www.bilgispot.com/kurutma-makinesi-cesitleri
2- http://www.emlakansiklopedisi.com/wiki/camasir-kurutma-makinesi
3- http://www.arcelik.com.tr/alisveris-rehberi

Etiket: arçelik çamaşır kurutma makinası fiyatları beko çamaşır kurutma makinası bosch çamaşır kurutma makinası fiyatları çamaşır kurutma makinası çamaşır kurutma makinası çeşitleri çamaşır kurutma makinası önerisi çamaşır kurutma makinası tavsiye çamaşır kurutma makinası tavsiyesiçamaşır kurutma makinası yorum çamaşır kurutma makinası zararları çamaşır kurutma makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir çamaşır kurutma makinesi tavsiye en iyi çamaşır kurutma makinası hangisi en kaliteli çamaşır kurutma makinası en ucuz çamaşır kurutma makinası hangi çamaşır kurutma makinasını almalıyım hava Yoğunlaştırmalı Kurutma Makinesi kurutmalı çamaşır makinası tavsiyesi siemens çamaşır kurutma makinası fiyatları youşturmalı çamaşır kurutma makinası youşturmalı çamaşır kurutma makinası ne demek


Yazar Hakkında