Cat 6 Kablo Hakkında Bilgi

Öncelikle CAT6 dediğimiz kablo hakkında biraz bilgi verelim. CAT6 Kablo aslında UTP dediğimiz bir bakır kablo. UTP Kablolar Cat 1, Cat 2, Cat 3, Cat 4, Cat 5, Cat 6 ve Cat 7 şeklinde ilerliyor. Hatta CAT8’i de çok yakında göreceğiz. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor.

İnternet dağıtımı veya bir network altyapısı oluşturulacaksa Cat 5, Cat 6 ve Cat 7  kabloları kullanmak zorundasınız. Çünlü diğer UTP kablolar telefon v.s gibi işlerde kullanılıyor.  Cat 5, Cat 6 ve Cat 7  kabloları ise RJ-45 dediğimi ethernet konnektörüne uygun sayıda (8 adet) kablo içeriyor. Tabi internet için 8 kablo kullanılmıyor. RJ-45 Konnektöründeki göre 1,2,3 ve 6 numaralı kısımlar internet için kullanılıyor. Diğerleri yani 4 tanesi boşta kalıyor. Peki niye boşta bunun sebebi eğer telefon v.s taşınacaksa bun kablo devreye giriyor.

Peki  Cat 5, Cat 6 ve Cat 7  kabloları arasındaki fark ne. Aslında mesafe açısından neredeyse hiçbir fark yok. Hepside 100 metre mesafede etkili kablolar. 100 metreden sonra sinyal düşmeye başlıyor ve bir süre sonra bağlantı kopuyor. Sadece farkı data aktarımında ki üstünlükleri.

cat5-cat6-cat7

Açıklamak Gerekirse;

  • Cat 5 Kablo : Yerel ağlarda en çok kullanılan kablodur. 100 Mhz frekansında çalışır ve 100 mbps’e kadar bant genişliği sağlar. 8 tellidir. RJ-45 jackı ile sonlandırılır. Ethernet protokolünde en çok kullanılan kablodur.
  • Cat 6 Kablo : 250 MHzlik bir frekans geçişine elverişlidir. 10GBASE-T Ethernet standardını sağlayan kablodur. 1 gbps bant genişliği sağlar ve Cat-5’e oranla daha sağlamdır.
  • Cat 7 Kablo : 600 MHz lik bir veri geçişine elverişlidir.

Yani görüldüğü pekte fark yok aslında.

Ayrıca CAT7 Kablo kullanımız biraz problemli olduğundan pek tercih edilmez. Yeni çıkan bir teknoloji aslında ancak CAT6 şu anda dünyada kullanılabilirliği en yüksek kablo tiplerinden bir tanesidir. Ucuz olması, veri aktarımının yükske olması, standart kullanım tercih edilebilir olmasını arttırmaktadır. Eskiden en çok CAT5 kablo kullanılırken şu anda dünyadaki bütün sistemler CAT6’ya geçmiştir.


Yazar Hakkında