Cat 7 (Kategori 7) Kablo Nedir? Özellikleri Nedir?

Kategori 7 kablo veya Cat 7 kablo, gigabyte hızında veri taşıyan bir UTP kablo türüdür. UTP Kablo dediğimiz şey Korumasız Bükümlü Kablo olup dokuz tür olarak üretilen analog veri iletim kablolarından biridir. Kablo içinde bir plastik ile koruma sağlanan türüne STP kablo adı verilir.

ISO / IEC 11801 standardı ile ilk defa 2002 yılında üretilen Cat 7 (Kategori 7) Kablo ( sınıf F) kablo bir alt modeli olan Cat 6 ve Cat 6a’ya göre daha fazla bant genişliği ve daha yüksek veri akışı sağlar.

cat-7-kategori-7-kablo

Cat 7 (Kategori 7) Kablonun parazitlerden etkilenmemesi için koruma kılıfı diğer kablo kategorilerine göre daha kalın ve fazladır, bu nedenle Cat 7 kablo sert ve kesit olarak diğer bütün UTP kablolardan (Cat 5, Cat 5e, Cat6 , Cat 6e) daha kalındır. Cat 7 (Kategori 7) Kablo 10 gigabit veri transfer hızına ve 600-900 mhz (ortalama 500 Mhz)arası bant genişliğine sahiptir.

cat5-cat6-cat7

Cat 7 (Kategori 7) Kabloda her kablo çifti metal folyo ile kaplanmıştır. Plastik muhafazadan önce de koaksiyel kablo tarzı sarma ile bütün perler örtülmüş bu sayede minumum veri hız kaybı sağlanmıştır. Cat 7 (Kategori 7) Kablo  kendisinden önceki UTP kablo türlerine göre elektromanyetik dalgalardan en az etkilenen kablodur. Kablo çiftlerinin üzerindeki metalik yapı aynı zamanda kabloyu topraklamaktadır, Bu sayede kablo fazla elektrik yüklerinden korunmaktadır. Cat 7 kablonun belirlenen standartlardaki performansını gösterebilmesi için metal zırhlı RJ45 jack ile kullanılması gereklidir. Metal zırhlı RJ 45 konnektör Cat 7 kabloyu bilgisayar ethernet kartından ethernet priz ve switch’e kadar kesintiye uğramadan topraklamış olur.

Not: Cat5, Cat6 ve Cat7 Kabloları maximum 100-120 metrede verim alınabilir. Daha uzun mesafelerde aralarına switch koymadan bağlantı sağlamak mümkün değildir. Bu nedenle Cat 7 kaç metre destekler sorusu’nun cevabı 100 metredir. Kaboların birbirinden temel farkı veri aktarım miktarıdır.

Ayrıca Cat 7 kablosu yeni olmasına rağmen yaygın olarak kullanılan bir kablo çeşidi değildir.


Yazar Hakkında