Cep Telefonu Buldum Ne Yapmalıyım?

Yolda, parkta, okulda, sırada, otobüste varsayalım ki bir cep telefonu buldunuz. Marka modeli v.s hiç önemli değil. Belki önce telefonu kendiniz teslim etmek istediniz ancak telefonun açılmadığını fark ettiniz veya girişinin şifreli olduğunu gördünüz.

İlk başta aklınıza riskli bir durum gibi gelebilir. Kime ve ne amaca hizmet ettiğini bilmediğiniz bir cep telefonunu kullanarak sahibine ulaşmaya çalışmak can sıkıntısı gibi.

Yapmanız gereken en doğru şey şu. En yakın Polis Merkezine gidip teslim etmek. Hatta dilerseniz telefonun IMEI Numarası ve SİM Kart numarasını (üzerinde yazan numaralar) bir tutanağa işleyipte bırakabilirsiniz bu tamamen size kalmış bir durum.

Siz “yahu sahibin ben bulurum deyip” SIM Kartını başka bir telefonda deneyebilirsiniz. Bunun yasal durumuda nedir bilmiyorum. Ancak en iyisi mi siz telefonu hiç kullanmadan kapatın. En yakın bir Polis Ekibine, Karakola, Polis Merkezine istediğiniz dahilinde bir tutanakla teslim edebilirsiniz.

Yolda bulduğunuz bir telefon başınıza iş açmaz. Ancak bununla işlem yapmaya kalkarsanız durum değişebilir. Yani amacın dışında kullanmaya kalkarsanız sahipsiz bir mal olsa bile kanunen suçtur. Tasarruf yetkisini ancak sahibini bulmaya yönelik kullanabilirsiniz. Örneğin telefonu buldunuz ama tutup sevgilinizle 20 saatlik görüşme yaptınız. Bunun gibi. Yada adamın internet kotasını sömürdünüz :)) Bunun izahı yok değil mi?

Peki karakoldan sonra ne oluyor. Karakol ilgili telefon için kayıp eşya v.s formu hazırlıyor. Daha sonra sahipleri tespit ediliyor. Kısa süre içinde bulunuyor. Eğer sahipsizse yada bulunamadıysa ona göre işlem uygulanıyor.


Yazar Hakkında