Chipset (Yonga seti) Nedir?

Chipset ya da Yonga seti, bilgisayarın anakartı üzerindeki temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sağlayan bir çeşit işlemcidir. Başka bir ifade ile anakartın üzerinde bulunan donanımları ve arabirimleri yönetir ve veri akışını sağlar. Yonga Seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre devrelerdir. Bunlara bilgisayarın trafik polisleri diyebiliriz. Kuzey ve güney olmak üzere iki köprüden oluşurlar.

Kuzey köprüsü(North Bridge), ekran kartı – micro işlemci ve ram’leri kontrol eder ve yönetir.

Güney köprüsü(South Bridge), USB – IDE – PCI – On-Board – BIOS – ISA gibi diğer çevre birimlerini kontrol eder ve yönetir.

Bilgisayarlarda kullanılan chipset çeşidi, kullanılacak bellek ve mikroişlemci çeşidini de belirler. Günümüzde Intel, VIA, AMD,SiS, ALi, ServerWorks gibi belli başlı üreticilerin chipsetleri bulunmaktadır ve kişisel bilgisayarlarda yoğun olarak Intel, AMD, VIA ve SiS chipsetleri kullanılmaktadır.

Kuzey ve Güney köprüsünden oluşan chipsetin, bilgisayarın diğer birimleriyle bağlantıları

Chipset

Çeşitli Chipset Üreticileri

  • Intel Chipset
  • Sis Chipset
  • ATI Chipset
  • Via Chipset

Etiketler: Chip nedir, Chipset nedir, Kuzey köprüsü nedir, Güney körüsü nedir, Kuzey köprüsü neleri kontrol eder, güney köprüsü neleri kontrol eder, chipset tamir, chipset tamiri, chip tamiri


Yazar Hakkında