Chrome İşletim Sistemi Nedir?

Chrome OS, Google tarafından geliştirilen Linux tabanlı, açık kaynak, web uygulamaları ile çalışan bir işletim sistemidir. 7 Temmuz 2009 tarihinde duyurulan Chrome OS, 15 Haziran 2011 tarihinde Chromebook ile piyasaya çıkmıştır.

Chrome OS’u çalıştırmak ve yüklemek için indirmeye sunulmayacak. Bunun yerine, sadece Google ortakları tarafından yayımlanan donanımlarda kurulu olarak gelecek. Kullanıcı arayüzü Chrome tarayıcıda olduğu gibi minimalist bir yapıda. Cihazdaki tek uygulama bir ortam oynatıcı içeren bir tarayıcı olacak, Google Chrome OS vaktinin çoğunu internette geçiren kullanıcılar için tasarlanıyor. 7 aralık 2010’da bir brifing’de, Google cr-43 bilgisayarlarının Chrome işletim sistemiyle çalıştığını duyurdu. Cr-48 bilgisayarları sadece test amaçlı kullanılmakta, halka satılmamaktadır. Acer ve Samsung tarafından geliştirilen Chrome OS yüklü ilk notebook’lar 15 Haziran’dan Amerika’da piyasaya sürülmüştür. Şirketlere yönelik aylık kullanım bedeli ödemeli chromebook’lar da piyasaya sürülecektir.

Oldukça sade bir arayüzü olan Chromium OS, zamanının neredeyse tamamını internet ve internet uygulamaları üzerinde harcayanlar için düşünülmüş bir işletim sistemi. ABD’de birçok okul ve şirkette kullanılıyor. En belirgin özelliği, Chrome OS yüklü laptopların çok ucuz olmaları ve Google bulut hizmetleri ile tam senkronize olmaları.


Yazar Hakkında