Chromebook Nedir?

Chromebook, Google tarafından piyasaya sürülen notebook türü bilgisayar. Google Chrome OS işletim sistemini kullanmaktadır. Mayıs 2011’de, Google I/O konferansında duyrulmuş ve 15 Haziran 2011 tarihinde satışa çıkmıştır. Şu ana kadar (Google’nin) dört modeli üretilmiş; bunlardan üçü satışa çıkmış, biri prototip olarak kullanılmıştır. Sadece tek amaç için üretilmiş Chromebook adından da anlayacağınız gibi Google Chrome kullanarak interneti kullanmanıza yarayan bir arayüze sahip.

Chromebook’lar işlerinizi daha hızlı ve daha kolay şekilde yapmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir bilgisayar türüdür. Bu bilgisayarlarda, bulut depolama özelliği sunan, Google’ın en iyi uygulamalarının yerleşik olarak bulunduğu ve çok katmanlı güvenlik özelliğine sahip bir işletim sistemi olan Chrome OS çalıştırılır. Chromebook’larda CD veya DVD sürücü yoktur, ancak kaydettiğiniz uyumlu türlerdeki müzik ve film dosyalarını medya oynatıcı ile yürütebilirsiniz. Ayrıca, bir USB sürücüsündeki veya SD karttaki dosyaları da yürütebilirsiniz.

İşlemci olarak Intel’in Atom N570 1.66Ghz çift çekirdekli işlemcisine sahip cihaz, düşük bir güç tüketimine sahip. Chromebook, 2GB DDR3 ile geliyor.  Chromebook’un pil ömrü ise etkileyici. Samsung’a göre 5 saat video çalabilen cihaz, 8.5 saat boyunca açık kalabiliyor. Ağırlığı ise 1.45 kg.

Chromebook bahsettiğimiz gibi bir web browser cihazı ve istediğiniz uygulamayı yükleyemiyorsunuz. Cihaz Chrome Web Store üzerinden eklenti yüklemenize olanak tanıyor. Ancak bu eklentilerin aslında sadece linklerden ve ayarlardan oluştuğunu söylemeliyiz. Masaüstünde Google Chrome, GMail, Google Arama, Google Drive gibi kısayollar bulunan Samsung Chromebook üzerinden bu kısayollar sayesinde internet servislerini kullanıyorsunuz.

Aslında donanım olarak daha çok bir PC türünde bir dizüstü bilgisayara benzerlik gösteren Chromebook’ ları bu bilgisayarlardan ayıran en büyük özelliği işletim sistemidir. İşletim sistemi olarak Windows İşletim Sistemi yerine Google Chrome OS kullanan Chromebook’ lar gün geçtikçe daha farklı yeniliklerle karşımıza çıkıyor.

250 $ ‘dan başlayan uygun fiyatlarla bu özelliklerdeki Chromebook’lara sahip olmak mümkün. Bu tabi ki diğer bilgisayarlara göre çok büyük bir avantaj. Yıllar içerisinde farklı artı özellikleriyle kullanıcıların ilgisini üzerine çeken bu bilgisayarlar bakalım ülkemizde de gereken ilgiyi ilerleyen zamanlarda görebilecek mi? Bunu hep birlikte göreceğiz.

Bknz: http://www.google.com/chromebook/


Yazar Hakkında