Çift Çekirdekli İşlemci (Dual-Core Processors) Nedir?

Çift çekirdekli işlemci, tek bir fiziksel işlemci içinde aynı frekansta çalışan iki tam yürütme/çalıştırma biriminden (çekirdek) oluşur. Her iki çekirdek de aynı paketi, aynı chipset ve belleği kullanır. İki çekirdeğin olması, aynı anda çoklu uygulama ve çalıştırma olanağı sağlar.

Dual Core kavramı İngilizce “Dual” ve “Core” kelimelerinden oluşmaktadır. Dual kelimesi Türkçe’de “Çift” anlamına gelirken, Core kelimesi’de Türkçe’de “Çekirdek” anlamına gelmektedir. Pentium Dual Core markası, Pentium’un yeni adı olarak, 2006 dan beri Intel’in ana x86 mimarisi mikroişlemciler için kullanılmaktadır. Belirli bir saat frekansı özellikleri, fiyat ve performans açısından, Pentium Dual Core işlemciler Celeron’dan yukarıda ama Intel’in ürün gamında Core ve Core 2 işlemcilerin altına yerleştirilmiştir.

cift-cekirdek-dual-core

Çift çekirdek işlemci tabanlı bir bilgisayar, bilgisayarın özelliklerine daha yüksek kapasite ve eşzamanlı bilgi işlem gibi performansını artıran ek kaynaklar sunduğu için yeni bilgi işlem deneyimleri sunar. Kullanıcılara sunulan en önemli avantaj, işlemcinin içindeki çekirdek adedinin iki katına çıkartılarak bilgisayarın performansının artırılması, bilgi işlem kaynaklarının önemli ölçüde artırılması, daha hızlı yanıt süresi, daha yüksek kademeli işlem kapasitesi ve paralel bilgi işlem özelliklerinin sunulmasıdır. Çift çekirdek işlemci tabanlı bir bilgisayar kullanıcılara içerik oluşturma ve yüksek kapasite gerektiren işlemleri uygulamanın yanı sıra birden fazla görevi eşzamanlı gerçekleştirmek için gerekli esnekliği ve performansı da sunar.

Çift çekirdek teknolojisi, aynı işlemci üzerinde çift işlemci çekirdeği kullanılarak performansı arttırmakta, HT teknolojisi ile beraber kullanıldığında ise sistem performansı inanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Başka bir deyişle, çift çekirdekli işlemcilerde de çekirdekler kendi başlarına HT sahibi olabilmektedirler. Yani makine çalıştırıldığında iki gerçek çekirdeğin ikişer sanal simetrik işlemci özelliğine sahip çekirdekler olarak toplam dört işlemci görülür.

cift-cekirdekli-ht-islemci-teknolojisi


Yazar Hakkında