Crossfire Nedir?

Crossfire, SLI teknolojisine benzer bir teknoloji olup 2 veya daha fazla çekirdeğe sahip ekran kartını uygun şartlar altında birbirine bağlanarak performans artışı sağlanmaktadır. CrossFire ATI chipsetli aynı veya farklı modele sahip iki ekran kartının beraber çalışması olayıdır. Burada olması gereken temel özellik ise ana kartınızın CrossFire özelliğinin olup olmamasıdır. CrossFire kullanılmasının temel amacı birden fazla ekran kartı ile yüksek performans elde etmektir.

CrossFire bağlantısı nasıl yapılır?  CrossFire bağlantısı için ana kartınızın iki ekran kartını destekliyor olması, power suplyin yeterli güçte olması, CrossFire bağlantı aparatlarına sahip olmanız gerekiyor.

CrossFire nasıl etkinleştirilir? CrossFire bağlantıları yapıldıktan sonra Catalyst Control Center kısmından çift ekran kartına sahip olduğumuzu işaretleyip CrossFire’yı etkinleştiriyoruz.

SLI dediğimiz şey NVIDIA’nın geliştirmiş olduğu bir iki ekran kartının performans arttırmak amacıyla geliştirmiş olduğu bir teknolojidir. Crossfire ise ATI’nin çift ekran kartı kullanmak için geliştirdiği bir teknolojidir. Ve kullanımları birbirine benzemektedir.

nvidia-sli-ati-crossfire


Yazar Hakkında