DDR3 RAM Nedir?

DDR3 SDRAM ( yada Double Data Rate Type Three Synchronous Dynamic Random Access Memory) 64 bit veri genişliğine sahiptir. RAM çekirdeğinde bir değişiklik yapılmamıştır fakat güç gereksinimi en aza indirilmiştir. DRAM’ın birçok uyarlamasından biri olan SDRAM ailesinden gelen DDR3 SDRAM, DDR2 SDRAM’in gelişmiş halidir. DDR2 SDRAM’a göre dahili geçici hafıza miktarı büyüktür. DDR3 SDRAM’ın 1/0 bus frekansı, DDR2’ye göre iki kat hızda çalışmaktadır. Bu da transfer miktarının iki katına çıkmasını sağlar. DDR3 SDRAM teknolojisi, 2007 yılından beri kullanılmaktadır.

DDR3 SDRAM’ler ve DDR2 SDRAM’ler aynı büyüklükte ve 240 olmak üzere aynı sayıda iğneye sahipken, elektriksel olarak uyuşmazlar ve çentikleri farklı yerlerdedir.

Genellikle DDR3 RAM ile DDR2 RAM’in aynı andan çalışıp çalışmadığı sorulur. Cevap: DDR3 RAM ile DDR2 RAM aynı anda çalışmaz. Fakar DDR3 RAM ile DDR2 RAM anakart destekliyorsa tek bir anakartta çalışabilir. Bu sadece anakart desteklemesi ve PİN sayısı ile ilgilidir.

Geçmişten Günümüze DDR RAM’ler Arasındaki Farklar

ddr2-ddr3-arasindaki-fark

DDR3 SDRAM DIMM Modülü 240 pinli, DDR3 SDRAM SO-DIMM Modülü 204 pinli üretilmiştir. DDR3 SDRAM’ın çalışması için 1,5 V gerilim gerekmektedir. DIMM modülleri DDR2 SDRAM ile aynı olmasına rağmen aynı yuvaya takılamazlar. Çünkü elektriksel olarak uyuşmazlar ve çentikleri de farklı yerlerdedir. Bu yüzden geriye dönük olarak kullanılamazlar. DDR teknolojisinin bir sonraki ürününün piyasaya DDR4 olarak çıkması beklenmektedir. ilk DDR4 SDRAM belleklerin 30 nm üretim teknolojisi ile 2133 MHz hızında ve 1,2 V gerilimde çalışması planlanmaktadır.

DDR3 RAM Chip Tipine Göre Özellikleri

ddr3-ram

DDR3 RAM’in DDR2 SDRAM’e Göre Avantajları

  • Yüksek bant genişliği performans artışı (etkin olarak 2133 MHz ye kadar)
  • Düşük güçle performans artışı (dizüstü bilgisayarlarda daha uzun pil ömrü)
  • Geliştirilmiş düşük güç özellikleri
  • Daha düşük miktarda ısınma
  • Eşdeğer hızda DDR2 SDRAM’lere göre daha ucuz olması

DDR3 RAM’in DDR2 SDRAM’e Göre Dezavantajları

  • Genelde daha yüksek gecikme süresi

Yazar Hakkında