Dejavu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Kısacası daha önceden yaşanmış bir anı tekrar yaşama hissine dejavu denir. Mesela daha önce hiç gitmediğiniz bir  yerde yemek yiyorsunuz. Orada bulunan insanlardan biri ayağa kalkıyor.İçinizde bu anı daha önce yaşadığınıza dair bir his oluşuyor. Biraz düşündükten sonra bu anı daha önce de yaşadığınızın kanısına varıyorsunuz. Bu olay birkaç saniye sürüyor. Gerçekten tuhaf bir his. Dejavu yaşayan çoğu insan bunun ilahi bir güç veya işaret olduğunu düşünür.

Bu konuda sayısız çalışma yapılmıştır. Örneğin insanların yaşamadıkları, hayali olayları nasıl yaşamış gibi hissettiklerini bulmak için nörologlar, sağlıklı gönüllülerin beyinlerinin MR’ larını çekti. MR sırasında, araştırmaya katılanların, çok emin olarak hatırladıkları konularda beynin yan altında bulunan, bir olayın çok belirgin ve somut bir çok ayrıntısını hafızalayan lobdaki beyin faaliyetinde artış olduğu belirlendi. Katılımcıların emin olduklarını söyledikleri, ancak hayali olduğu belirlenen olayları düşündükleri sırada, beynin üst bölgesinde bulunan ve ayrıntısız biçimde olayların yalnızca anafikrini belleğe alan bölgenin daha etkin olduğu gözlendi. Öncelikle bu bölümdeki anılarını düşünen kişilerin yanlızca bazı olayların genel hatlarını hatırlayabildikleri ve bu konuda yanılabilecekleri ortaya çıktı.

Bu konuya başka bir boyuttan bakan araştırma ise kuantum fizikçilerinin yaptığı olmuştur. Buna göre bütün, bir anda olmuştur ve biz bu bütünün içindeyiz. Bu bütünden bir anı daha önce bize bildiren güç olan yaratıcı bize bu anları sonra yaşattığında kendi varlığını bizlere hatırlatmış, sebeplerin yaratıcısı olduğunu da göstermiş olur. An bize göre vardır çünkü biz zaman boyutunun dışına çıkamayan canlılarız.

Farklı görüşlerle dejavu açıklanmaya çalışılsa da nedeni hala bir sır. Bence yaşanılan olayın daha önce bir benzerinin görülen ve hatırlanmayan bir rüyada yaşanmış olma ihtimali de vardır.Ayrıca bilinçaltı aptaldır.Yaşamadığınız bir olayı sürekli yaşamış gibi düşünürseniz; ileride bir gün o olayı gerçekten yaşadığınızı hatırlayabilirsiniz; yani anılarınızı değiştirmiş olursunuz . Böylece ilerde bu düşündüğünüz şeyi dejavu gibi hissedebilirsiniz.


Yazar Hakkında