DHCP Nedir? Ne İşe Yarar?

DHCP (İngilizce: Dynamic Host Configuration Protocol – Dinamik İstemci Ayarlama Protokolü), bir TCP/IP ağındaki makinelere IP adresi, ağ geçidi veya DNS sunucusu gibi ayarların otomatik olarak yapılması için kullanılır. Kısaca mevcut bir ağ sisteminde bilgisayar, laptop, cep telefonları gibi internete çıkan tüm sistemlere otomatik IP Dağıtan bir servistir.

Günümüzde neredeyse tüm ev ve halka açık ağlarda kullanılmaktadır, ofis veya daha kontrollü bir bağlantı sağlanan yerlerde ise statik IP adresi tercih edilir. Ancak kullanıcıların manuel olarak IP girmesi biraz zahmetli bir işlem olduğundan modem veya bir sunucu aracılığı ile DHCP Servisi kullanılır. Ayrıca birden fazla bilgisayarın olduğu bir yerde tek tek statik IP ayarlamaya çalışmak yorucu bir işlemdir.

dhcp

Otomatik olarak bir IP adresi al ve DNS sunucu adresini otomatik olarak al’ seçenekleri seçildiği zaman bilgisayarınız DHCP protokolünü kullanarak IP adreslerini otomatik olarak alır.

DHCP ‘nin avantajları;

DHCP kullanılarak ağımızda IP çakışmasını engellemiş olursunuz.

DHCP’nin kullanıldığı ağlarda, otomatik olarak alınan IP adresi, ağ geçidi ve DNS sunucusu gibi ayarlar her yeni ağa bağlandığınız zaman güncellenir ve elle işlem yaparak zaman kaybetmeniz engellenir.


Yazar Hakkında