Dillere Destan Türk Ailesi

Geleneksel Türk zihniyetine sahip bir ailede doğduğunuz saniyede hoş geldin merasimiyle karşılandığınızdan şüpheniz olmasın. Ne olacak bu çocuğun adı? Geleneksel ailemizde bu soru için uzun araştırmalara gerek yoktur. Erkekseniz büyük babanızın adını, kızsanız büyük annenizin adını çoktan işlemişlerdir nüfusunuza. Eğer şansınız var da sizden bir öncekilerde kullanılmışsa bu işler yırttım sanmayın. Halanızın, amcanızın isimleri ne güne duruyor?  Ailenin kahraman, klasik Türk babası bunu erkeklik nişanı kabul etmiştir. Annen mi? Ha, şu seni dokuz ay 10 gün karnında taşıyan, doğumundan sonra geçecek 6 ayında tek besin kaynağın, geceleri senin için uykusuz kalan, büyüdüğünde bile kalbi seninle atacak olan??? İsmini mi koyacak? Güldürme beni sen dillere destan Türk ailesinin bir bireyisin.

Neyse isim faslın geçti. Gelelim bu dillere destan Türk ailesinin seni yetiştirmesine. Annenden istediğin bir şeyler olur muhakkak. Ancak, anneciğin kendince seni varlığa da yokluğa da hazırlamak ister. İster ki ‘hayır’ ı da bil ‘evet ‘ i de. Ama ne gereği var bu boş uğraşının. Senin biricik büyük annen ve büyük baban var. İki dudak büz, iki damla dök gözünden hem de en sahnesinden bak bakalım kalır mı ‘hayır’. Annen de kim oluyor.  Sen torunsun, torun.  Sen hiç ağlatılabilir misin?  Sana hiç yok denilebilir mi? Okuyacağın okul, seçeceğin meslek, yiyeceğin yemek, seçeceğin eş, yaşayacağın şehir, vs… Hepsi büyük kurulda karara bağlanır. Seçme, geliştirme, değerlendirme, en önemlisi karar verme şansımız oldukça kısıtlı. Tabi elalem diye tabir edilen bir üst kurulun baskısını da yabana atmamalı. Kim oldukları henüz tespit edilememiştir ama her konuda üstün bilgili ve araştırmacı bir grup olduğu bilinmektedir. Tabi ki her konuda da yorum hakkına sahiptirler ve Türk Aile Birliği tarafından çok önemsenirler.

Peki sen büyüyünce ne olacaksın?  Belki doktor, mühendis, öğretmen, mimar, memur, vs… her biri olabilirsin. Şanslıysan bunlar veya daha iyileri ya da bu köklü aile yapısının beleşçi mahkumuysan daha kötüleri de olabilirsin ( bomboş biri) … ama ne istediğini bilmeyen, küstah, şımarık, saygısız, paylaşımsız, özgüveni eksik, huysuz bir karakter olacağın %95 ihtimal.  

Nerede şimdi o muhteşem büyük anne ve büyük baba?  Ya veda ettiler hayata ya da kuruldular köşelerine, Türk Aile Birliğinin kendilerine tahsis etmiş olduğu yeni görevlerini icra etmekteler.

Zamanında bu kutsal birlik tarafından susturulan anne? Ne yapsın bir yandan sana kahrolurken bir yandan da ( yaşadıklarına rağmen akıllanmadıysa) sistemin devir daim eden görevini idame ettirmekte ; (akıllandıysa da) sistemin aksine geleceğe emin adımlarla ilerleyecek nesiller için sana ve kardeşlerine yol göstermektedir.

Peki bu yapının hiç mi faydası yoktur. Muhakkak ki vardır. Kötü zamanlarında bütün aile seferber olur etrafında. Yardımlaşma gibisi var mı?  Ama yazık ki bu durum atlatıldığında kazan başlar kaynamaya. Dedikodu… yapılan yardımları, gösterilen çabaları bir hamlede yok eden fesat dedikodu kazanı…

Bu kutsal birlik maalesef ki iyiliği de kötülüğe çevirme mekanizmasına sahip.

Örnekleri çoğaltıp sıkmanın lüzumu yok. Elbette sizin aklınızda da birçok örnek canlanmıştır zaten.

Evet aile olalım. Saygıdan, sevgiden şaşmayalım.  Ama ne olursa olsun çekirdek ailemizin mahremiyetini bozmayalım. Her yaşanılanı, her düşünüleni bütün sülale bilmek zorunda değil. Hatta bilmesinler. Kaş yapayım derken göz çıkarttırmayın.

Önceliğiniz özeliniz olsun,  kendi çekirdek aileniz olsun. Siz de başkalarının hayatlarıyla ilgilenmeyin. Başkalarının da sizin hayatlarınıza müdahil olmalarına izin vermeyin. Elbette zor zamanlarda, düğünlerde, cenazelerde yanlarında olun, yanınızda olmalarına müsaade edin. Ama fazla muhabbetle her şeyin içine etmeyin.

Fotoğraflar: M. Emin ÖZMEN’in Anadolu Gelenekleri Albümünden


Yazar Hakkında